24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Сьогодні на всій планеті відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цього дня 125 років тому /1882/ німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про зроблене їм відкритті мікробактерії (збудника) туберкульозу. Через майже 100 років, в 1993 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я /ВООЗ/ туберкульоз (ТБ) був оголошений національним лихом, а 24 березня – Всесвітнім днем боротьби з цим страшним захворюванням. Цього року девізом дня стало гасло: «Зупинити туберкульоз!».

Метою Всесвітнього дня є підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і зусиллях щодо ліквідації цієї хвороби. В даний час одна третина світового населення інфікована ТБ. Партнерство «Зупинити ТБ», мережа організацій і країн, що борються проти ТБ, проводить цей День з метою привернення уваги до масштабів цієї хвороби і способів її профілактики та лікування.

Туберкульоз є інфекційною хворобою, що передається повітряно-крапельним шляхом, яку можна запобігти і лікувати. При кашлі хворі люди з бактеріями ТБ в легенях можуть інфікувати інших людей. Між тим у здорових людей інфікування мікобактеріями туберкульозу часто не призводить до появи будь-яких симптомів, так як імунна система людини «відгороджується» від бактерій. До симптомів активної форми ТБ легенів відносять кашель, іноді з мокротою або кров’ю, біль у грудях, слабкість, втрату ваги, підвищену температуру і нічний піт. При ранньому виявленні і правильному лікуванні ТБ інфіковані люди перестають поширювати бактерії і можуть бути вилікувані.

За прогнозами ВООЗ, у найближчі десять років туберкульоз залишиться однією з десяти провідних причин захворюваності та смертності в світі. В основному ТБ є хворобою жителів країн, що розвиваються. Так, 98% всіх випадків смерті від цієї недуги відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. Але жодна країна не вільна від туберкульозу. Кожні 4 секунди жителі нашої планети заражаються туберкульозом, а кожні 10 секунд у світі від ТБ помирає одна людина. Щорічно цей підступний недуга забирає життя 2 млн осіб. У 2005 році 8,8 млн осіб захворіло ТБ і 1,6 млн осіб померло від нього.

Експерти ВООЗ підкреслюють, що основними проблемами є ТБ з множинною лікарською стійкістю /МЛС-ТБ/, ТБ з широкою лікарською стійкістю /ШЛС-ТБ/ ВІЛ-асоційований ТБ і слабкі системи охорони здоров’я. За даними ВООЗ, у 2006 році відбулося 9,2 млн нових випадків захворювання на ТБ, включаючи 700 тис випадків серед людей з ВІЛ і 500 тис випадків ТБ з множинною лікарською стійкістю. За оцінками, в 2006 році від ТБ померло 1,5 млн осіб, а ще 200 тис людей з ВІЛ померло від ВІЛ-асоційованого ТБ.

У 1993 році Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно рекомендувала стратегію DOTS як нову стратегію боротьби з туберкульозом, основними принципами якої є політична підтримка, діагностика через мікроскопію, надійна поставка ліків, контроль за лікуванням і регулярна оцінка результатів. В даний час DOTS використовується більш ніж в 180 країнах світу. Крім того, ВООЗ працює над значним зменшенням тягаря туберкульозу та дворазовим скороченням до 2015 року смертності від ТБ і його поширеності шляхом проведення стратегії «Зупинити ТБ» та підтримки Глобального плану по боротьбі з ТБ.

На ситуацію із захворюваністю на туберкульоз великий вплив мають політичні зміни, міграційні процеси, зниження життєвого рівня населення і стреси. Сучасні соціально-економічні умови, а також висока стійкість збудника до протитуберкульозних препаратів дозволяють інфекції в умовах нехтування заходами профілактики вражати всі верстви населення.

Між тим профілактика залишається головним засобом в боротьбі з туберкульозом. Лікарі рекомендують, проходить дорослим не рідше одного разу на рік флюорографічне обстеження в поліклініці з метою виявлення туберкульозу на ранніх стадіях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code