Атакують лиллипуты. Засоби профілактики

Атакують лиллипуты. Засоби профілактики

На тебе напали мікроби. Чи вмієш ти захищатися?

Мікроби обожнюють тренажерні зали. З точки зору мікробіології для них це райське місце. По-перше, сперте повітря. По-друге, багатостраждальні рукояті тренажерів і грифи, за які протягом дня беруться сотні долонь. По-третє, громадські душові, джакузі загального користування, той же басейн. В четверте, в наявності великі площі, унеможливлюють повноцінну санобробку.

Прийнято вважати, що невидимі збудники хвороб передаються, в основному, повітряно-краплинним шляхом. Однак це омана. Насправді ж, зараза “подорожує” на ваших руках. Спочатку ви беретеся за заражений предмет, а потім трете руками очі, чешете ніс. Мікробам тільки цього і треба. Мить, і вони вже на ваше слизової оболонки (очей, носа). Звідти вони потрапляють в кров. Ось так і починаються хвороби.

Думаю, тепер вам зрозуміло, чому дотримання найпростіших правил гігієни великий Мечников назвав головною умовою здоров’я.

Ворога треба знати в обличчя!

Отже, ви вирішили, що відтепер будете напоготові. Тоді давайте знайомитися з противником, що називається, лицем до лиця.

Бактерії. Бактерії відносяться до класу одноклітинних живих організмів. Живуть бактерії колоніями. Розмножуються на будь-якій поверхні – хоч на шкірі людини, хоч на стінки душової кабіни, хоч на гантельном грифі. Найпоширеніші бактерії – стафілококи і стрептококи. Бактерії здатні викликати тяжкі шкірні інфекції. І не тільки. Наприклад, збудником запалення легень є пневмококи – теж бактерії.

Грибкові збудники хвороб. Грибок також відноситься до одноклітинним організмам, проте, це більш складна форма життя. Грибок мешкає в місцях з підвищеною вологістю. Це не якась дивина, яку ніби можна підчепити тільки в запущених душових. Ні, грибок живе повсюдно. Він вражає стопи і область паху. Інша справа, що не всі ним заражаються. Все залежить від специфіки вашого імунітету. У деяких людей схильність до грибкових захворювань вище, ніж у інших.

Найпростіші організми. До одноклітинним переносників хвороб відносяться також особливі найпростіші організми лямблії. Вони зазвичай оселяються в затишних куточках душових і басейнів. Лямблії гинуть від слабких коштів санобробки. Так що, небезпека підхопити лямблії обернено пропорційна старанності тих, хто проводить в залах прибирання. На щастя, лямблії не дуже поширені в наших широтах.

Віруси. Віруси – найзагадковіші із мікроорганізмів. Досить сказати, що деякі вчені пропонують назвати їх мікроскопічними тваринами. Причина в тому, що віруси виявляють ознаки розумного поведінки, властиві тільки тваринам. Головна відмінність вірусів у тому, що вони гинуть на відкритому повітрі. Вижити вони здатні тільки всередині організму-носія. Найпоширеніші захворювання вірусного походження – застуда та грип. Від людини до людини вони можуть передаватися повітряно-крапельним шляхом. Наприклад, коли людина чхає, у нього з рота вириваються найдрібніші краплі слини, насиченою вірусами. Вдихання крапель і означає передачу хвороби. Швидкість крапель вкрай висока – до 120 км на годину, однак радіус зараження обмежується одним-двома метрами. За підрахунками епідеміологів, повітряно-крапельним шляхом заражаються приблизно 25% від загального числа хворих на грип. Інші хворіють при тактильному контакті, коли віруси, що випадково потрапили на руки, заносяться на слизову очей чи носа.

Як врятуватися від мікробів?

Піт, який виділяє шкіра носія хвороботворних мікроорганізмів, безпечний. Так що, через вологі поверхні лав і спинки тренажерів інфекція не передається. Зате вкрай небезпечні мокрі рушники, якими користується хворий.

Найбільш небезпечними мікроорганізмами вважаються віруси. Взагалі-то, вони гинуть при контакті з повітрям, але є і довгожителі, які гинуть через кілька годин, а іноді і днів. І протягом всього цього терміну ними можна заразитися. Як відомо, вода в басейні хлорується, щоб виключити саму можливість існування в ній мікроорганізмів. Однак не всі знають, що власники залів зобов’язані регулярно влаштовувати схожу санобробку всього обладнання, встановленого в залі, включаючи підлогові ваги, тренажери, лавки і т. д.

Навесні і восени зали стають тим місцем, де народжуються епідемії. У зв’язку з цим, такі сезони зали прибирають тричі: після ранкової “хвилі” клієнтів, перед вечірнім напливом і, як зазвичай, після закриття. Перевірка стану душових і туалетів проводиться через кожну годину.

Перше, на що варто звернути увагу перед покупкою клубної карти, – це санітарний стан залу роздягалень та душових. Пам’ятайте, зал – місце підвищеної інфекційної небезпеки.

Як врятуватися від мікробів-2

Навіть якщо в залі дотримуються чистоту, повністю знищити мікроорганізми неможливо. Шанс підхопити захворювання, нехай навіть маленьке, залишається в самому чистому залі. Як же вберегтися?

По-перше, необхідно частіше мити руки і тут же витирати їх насухо; волога – найкраще середовище для поширення мікроорганізмів. Звідси і така рекомендація: завжди витирайте ручки і спинки тренажерів спеціальним рушником. Але краще всього мати при собі два рушники – одним витирати тренажери і лави, іншим – свою шкіру (залишати після себе вологу лаву непристойно, вірно?). Найкраще, аби рушники були різного кольору. Інакше ви можете випадково обтиреться рушником з чужим потом.

Витираючись рушником, ви усуваєте з шкіри вологу, але не знищити мікроорганізми. Втім, існування мікробів на здоровій шкірі небезпечно. Куди гірше, якщо на шкірі є подряпини або рани. Щоб не занести інфекцію, будь-яку, навіть найменшу, ранку треба заклеїти лейкопластиром. Руки варто захистити рукавичками. Правда, потрібно пам’ятати, що ні одяг, ні рукавички не є надійним захистом. Мікроби проникають навіть через одяг, яка, в свою чергу, може “насититися” ними і перетворитися в рознощик хвороб.

Зрозуміло, що під час тренування не можна терти руками очі, почухувати собі ніс. Це прямий шлях до зараження.

Ми вже говорили про те, що мікроби люблять вологу. Проте вона може служити хорошим засобом боротьби з ними. Тут, як і скрізь, потрібен здоровий глузд. Наприклад, якщо ви подряпали плече або стегно, ванна вам протипоказана, а ось вимити тіло під душем дуже навіть корисно. Прямуючи в душ, надіньте гумові шльопанці – особливо якщо ви схильні до грибкових захворювань ніг, наприклад микозу.

Після тренування душ треба приймати негайно – чим менше мікробів на шкірі, тим менше шансів, що вони утворюють великі колонії. Після душу обов’язково витріть насухо чистим рушником. Якщо ви забули його будинку, використовуйте одноразові паперові рушники. Сьогодні вони є в кожному залі. Не здумайте витиратися тієї футболкою, в якій тренувалися.

До речі, тренуватися треба в чистій формі. Проводити дві, а то і три тренування в одному одязі неприпустимо. Кросівки треба прати раз в два тижні, і вирушаючи в зал, заздалегідь запасатися парою чистих носок. Навіть якщо в клубі вам видають рушник, носіть з собою друге – своє. Одного рушники мало. Одним рушником ви будете протирати лави і сидіння тренажерів. Тоді чим витиратися після душу?

Боротьба з мікробами не повинна перетворюватися в параною. Захиститися від них легко. Головне, ретельно виконуйте правила особистої гігієни.

Автор: Майкл Дас

Джерело: “Сила і Краса”, №6 2002

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code