
Чому бактерії стійкі до антибіотиків?
Маленька молекула, що складається з одного атома кисню і одного атома азоту, допомагає хвороботворним організмам чинити опір антибіотикам, стверджують учені із США. Результати роботи означають, що з часом вчені зможуть надати в якості лікування інгібітори синтази оксиду азоту, що виробляє ферменти в бактеріях і людей, і таким чином зробити резистентні до лікування антибіотиками бактерії більш чутливими до наявних препаратів.
Дослідження під керівництвом професора біохімії з Університету Нью-Йорка Євгена Надлера (Evgeny Nudler) надав свідчення того, що оксид азоту (NO) може пом’якшувати дію на бактерії антибіотиків і допомагати їм нейтралізувати багато антибактеріальні препарати. «Створювати нові ліки для боротьби з резистентними до антибіотиків бактеріями дуже важко. Це дорогий і небезпечний процес. У нашому випадку у нас є шанс піти іншим шляхом. Нам не потрібно винаходити нові антибіотики. Замість цього, ми можемо покращити дію існуючих ліків, роблячи їх більш ефективними в низьких дозах», – поділився своїми сподіваннями доктор Надлер.
Оксид азоту вважався токсичним газом і забруднюють атмосферу речовиною, поки в 1987 році не була видана Нобелівська премія за доказ його роль у фізіологічних процесах організму ссавців. З тих пори було з’ясовано, що оксид азоту бере участь в таких процесах, як навчання і запам’ятовування, регуляція кров’яного тиску, чоловіча ерекція, травлення, боротьба з інфекцією і раком. Кілька років тому Надлер та його колеги продемонстрували, як шкідливі бактерії використовують оксид азоту, щоб захистити себе від оксидативного стресу. Нове ж дослідження підтверджує ідею про те, що багато антибіотики можуть вбивати бактерії, в той час як оксид азоту протистоїть цьому.
Вчені зізналися, що дуже схвильовані з приводу того, яке значення може мати їх робота для боротьби з інфекційними захворюваннями. З появою бактерій, стійких до лікування антибіотиками, дуже важливо розробити концептуально нові підходи для того, щоб перемогти ці хвороботворні мікроорганізми.
No Comment