Дайвінг – підводне плавання

Дайвінг – підводне плавання

Акваланги для всіх, цей нехитрий заклик в наш час має особливу актуальність. Мільйони людей у всьому світі стали пов’язувати свій відпочинок з захопливим і загадковим словом дайвінг.

Цей таємничий плід цивілізації увірвався в нашу країну вже тоді, коли ми наситилися і поступово звикли до всіх інших плодів цивілізації з не менш загадковими назвами – шопінг, шейпінг і «Рислінг». Ні, звичайно, не те, щоб ми зовсім наситилися, але вже звикли це точно. І ось, одного разу, десь у Єгипті чи Таїланді, на пляжі, вже повністю очманівши від сонця, насилу відірвавши голову від тапчана, ви бачите, як група людей в якомусь неймовірному спорядженні мовчки заходить у воду і зникає. Спочатку ви думаєте, що це галюцинація, а може арабська інтерпретація сцени з казки Пушкіна про тридцять три богатирі. І тоді, ваш приятель більш досвідчений мандрівник, який відвідував цей теплий край раніше, з виглядом знавця, не чекаючи ніякого питання, видасть вам – «Шо, не знаєш, чи що? Це ж дайвінг».

«А, ну так, дякую що нагадали », – скажете ви і опустіть голову назад на тапчан. Потім тут же підніміть її і пустотливо новоспеченого грибника, який знайшов мухомор, запитаєте : «А що це?».

Так що ж це – «Дайвінг».

Дайвінг – це підводне плавання.

Це новий, принаймні, для нас, вид активного відпочинку. Відпочинку, який дає вам можливість побачити непояснюване опису буйство фарб підводного світу, яке не може залишити байдужим рівним рахунком нікого.

Неймовірних форм і забарвлень риби будуть дивитися на вас, зовсім не боячись і не спливаючи, з не меншою цікавістю і подивом, ніж ви на них, так що в якийсь момент ви навіть запитаєте, хто з вас, турист а хто, так би мовити, місцевий житель. Боягузливий скат, як спійманий бухгалтер, залізе під корал і буде винувате й боязко визирати, не особливо глибокодумний наполеон буде плисти поруч з розкритою пащею і очі Моніки Левінські, в очікуванні подачки у вигляді рису або вареного яйця. При цьому вам не доведеться напружуватися і втомлюватися, а навпаки потрібно буде намагатися розслабитися і як птах літати над усією цією красою.

Вийшовши на берег, ви зрозумієте, що дійсно відпочили і тут же сядете розповідати своїй подружці, про те, як це здорово і легко.

І тут до вас підійде втомлений від неробства, одноманітності і схожий на тінь батька Гамлета людина, і боязко запитає – “Слухай, я теж хочу плавати з аквалангом. Що для цього потрібно зробити?”

Так що ж для цього треба зробити?

Для цього потрібно, як мінімум, пройти початковий курс навчання, де вас необхідно навчити плавати по водою. Звичайно це 4-5 днів. Курс побудований таким чином, що за ці кілька ви отримаєте ту необхідну, на даному етапі, частина теорії дайвінгу, розберетеся в сучасному устаткуванні і, нарешті, просто навчіться плавати. По закінченні курсу ви отримаєте ліцензію Open Water Diver.Що в перекладі з англійської – аквалангіст відкритої води, підготовлений за стандартами PADI – професійної асоціації водолазних інструкторів. І з цього моменту будь-яка ваша поїздка на курорт чи просто на дачу, перетвориться на незабутнє пригода. Так що акваланги – вони дійсно для всіх.

“Навіщо мені це треба?”

Важко сказати. Здорове цікавість, жага гострих відчуттів або просто “неприборканість білої людини”, причин може бути безліч.

Очевидно одне – такого Ви не бачили ніколи (TV не в рахунок). Краса підводного світу дивує без кінця! Та й відчуття невагомості Ви не відчуєте більше ніде (до космонавтам не відноситься). І взагалі, завжди приємно дізнатися зсередини ще один дивовижний світ!

“Я давно мріяв навчитися плавати з аквалангом. Як і де мені почати?”

Ідеальний варіант – вибравши дайвінг-центр, якому Ви можете довіряти, пройти там початковий курс навчання підводному плаванню.

“Важко навчитися підводного плавання?”

Набагато легше, ніж зазвичай думають. Якщо Ви можете проплисти по поверхні хоча б 183 метра (або 200 ярдів), то Ви вже потенційний аквалангіст. Широкі плечі і вміння плавати стилем “батерфляй” не знадобляться. Плавання з аквалангом – розвага для лінивих, бо рухатися під водою потрібно плавно і спокійно, чого Вас навчать.

“З якого віку можна плавати з аквалангом? Чи існують вікові обмеження?”

Згідно стандартам PADI – з 12 років. Інших обмежень немає.

“Небезпечно плавання з аквалангом?”

Статистика показує, що підводний туризм практично так само безпечний, як звичайне плавання. Звичайно, потенційна небезпека існує. Саме тому необхідно навчання і сертифікація. Доки Ви дотримуєтеся правила і дружите зі здоровим глуздом, ризик мінімальний.

“Чи існують медичні протипоказання для любительських занурень з аквалангом?”

Так. Тяжкі захворювання серця, легенів, психічні розлади, епілепсія, раптові втрати свідомості, хронічний алкоголізм і наркоманія.

“Дорого чи варто займатися підводним плаванням?”

Як і всякий вид туризму, підводне плавання вимагає певних матеріальних витрат, які цілком порівнянні з такими при заняттях, наприклад, гірськими лижами. Рівень цін залежить від популярності курорту, а також якості та різноманітності послуг, що пропонуються дайвінг-центром. Крім того, важливе значення має ваше вміння вибрати клуб, в якому ціни дійсно відповідають якості.

“Яке спеціальне обладнання мені потрібно, щоб почати заняття?”

У кожному дайвінг-центрі повинен бути повний комплект обладнання для проведення практичних занять. Якщо ж Ви хочете придбати власну екіпіровку – порадьтеся з інструктором. Зазвичай в першу чергу купуються маска, трубка, ласти і гідрокостюм (з міркувань гігієни, здорового почуття власника, а також задоволення від ідеально відповідає вашому тілу “обмундирування”).

Чим я буду дихати під водою? Що знаходиться в балоні? Кисень?”

Для занурень використовується не кисень, а повітря. При заповненні балона він фільтрується, але це звичайне повітря, яким Ви дихаєте на поверхні. Останнім часом стали популярні різні азото-кисневі суміші, такі як “Nitrox”. Геліо-кисневі суміші використовуються тільки професіоналами-глубоководниками.

“На який час вистачає повітря в балоні?”

Як правило, приблизно на 45 – 50 хвилин спокійного плавання в теплій воді на глибині 10 метрів. Чим швидше Ви рухаєтеся, тим частіше дихати, тим самим швидше витрачається повітря; із збільшенням глибини занурення витрата повітря також стає інтенсивніше. Головне, прислухаючись до порад досвідченого інструктора, не миготати, не метушитися, а рухатися повільно і спокійно, з задоволенням спостерігаючи підводні краси і насолоджуючись станом невагомості.

“Коли я пірнаю на дно басейну, у мене болять вуха. Що ж буде, якщо я буду занурюватися з аквалангам?”

При пірнанні Ваші барабанні перетинки реагують на тиск води – виникають больові відчуття. Це нормально. Існує два простих способи “продування” вух, які допомагають урівноважити внутрішній і навколишній тиск (напевно хоча б один з них Ви використовуєте в літаку при зльоті і посадці). При проходженні курсу Ви навчитеся робити це легко і невимушено.

“На яку максимальну глибину можна занурюватися”

Для любительських занурень з аквалангом максимальна глибина становить 40 метрів. Все саме цікаве і гарне живе і процвітає ближче до поверхні, тобто до сонця. Чим глибше, тим менше життя. Тому для зустрічі з красотами підводного життя варто занурюватися на 10 – 15 метрів, а для огляду чого-небудь типу підводної печери, гроти або уламків затонулого корабля іноді доводиться йти глибше.

“По телевізору я бачив, що аквалангісти вічно потрапляють в історії з акулами або муренами. Наскільки небезпечні морські тварини для підводного плавця?”

Зазвичай підводні тварини пасивні й обережні. Деякі з них можуть вкусити або обпалити, захищаючись. Пам’ятайте: будь – яка провокація карна, і Ваше бажання лагідно доторкнутися незнайоме тварина може бути нею неправильно зрозуміле. Краще нічого не чіпати і отримати масу безпечного задоволення.

З приводу акул. Аквалангісти – неприродна видобуток для цих милих хижаків. Напади акул на людину вкрай рідкісні, а з цих рідкісних – значна частина – спровоковані людьми. Набагато серйознішу загрозу для людини становлять такі, наприклад, лиха, як укуси бджіл і, на жаль, власна дурість.

“У мене поганий зір. Чи можу я займатися підводним плаванням?”

Однозначно так. Вставте в маску оптичні скла і пірнайте на здоров’я. Така послуга може бути запропонована прямо в дайвінг-центрі.

“Я ношу контактні лінзи. Чи можу я занурюватися, не знімаючи їх?”

Безліч людей плаває і пірнає з контактними лінзами. Але при плаванні з аквалангом є ймовірність втрати лінз при випадковому попаданні в маску води. Досвідчені аквалангісти цілком захищені від подібних неприємностей своїм досвідом. Більшість же воліє маску з оптичними лінзами, які можна замовити за рецептом в магазині водолазного спорядження або в дайвінг-центрі.

“Чи можуть жінки пірнати з аквалангом і небезпечно ці для них?”

Плавання з аквалангом – не той вид “праці”, який протипоказаний жіночому організму. Досить часто і навчання у жінок проходить більш гладко, оскільки вони, як правило, пильніш чоловіків.

“Акваланг – штука важка, а мені по ряду причин не можна піднімати тяжкості. Чи можу я займатися підводним плаванням?”

Вагою акваланга у воді можна знехтувати. А донести його до води може допомогти будь. За час курсу Вас навчать надягати його як на мілководді, так і у відкритому морі.

Далі ми хочемо дати короткий огляд основних правил і критеріїв вибору оптимального спорядження і догляду за ним.

Перша наша рекомендація відноситься не тільки до дайвінгу, але і до багатьох аспектів нашого повсякденного життя: намагайтеся купувати фірмові речі, а китайське народне виробництво – уникати. Але як і в інших видах спорту, дайвінг існує своя змінюється мода, тому не модний у цьому сезоні, але чудовий за якістю предмет екіпіровки можна купити за досить помірну ціну.

Існує близько десятка фірм, якості продукції яких можна довіряти. Кожна з них виробляє практично весь асортимент підводного обладнання – від ласт до комп’ютерів. При цьому окремі моделі різних фірм можуть бути більш або менш вдалими. Нижче ми наводимо список цих компаній разом з найбільш вдалими, на наш погляд, предметами їх виробництва. Більшість цих фірм – універсали, у яких важко виділити якусь “спеціалізацію”. Все обладнання без винятку – прекрасної якості. І все-таки,

BEUCHAT – костюми, BCD, сумки для обладнання, ласти;

COLTRI SUB – переносні компресори для аквалангів, BCD;

DACOR – костюми;

FREE SHARK – костюми;

MARES – маски, ласти, регулятори;

POSEIDON – сухі костюми, регулятори;

SCUBA PRO – підводні комп’ютери, регулятори, BCD;

SHERWOOD – регулятори;

SPIRO – костюми;

SUUNTO – підводні комп’ютери;

TECHNISUB – BCD;

US DIVERS – маски, BCD;

WENOKE – підводні ножі.

Розглянемо докладніше те, що краще купити відразу. Це – ласти, маска і гідрокостюм, тобто предмети, що мають конкретні розміри. Вони, як і одяг, повинні бути Вам впору – це головний критерій і правило вибору.

МАСКА

Власна маска особливо важлива для тих, хто носить бороду чи вуса, у кого проблеми із зором (тобто необхідність ставити на маску спеціальні скла з діоптріями).

Маска для плавання з аквалангом повинна бути силіконова. Гумова вітчизняна маска, валяющаяся у Вас в шафі з середини сімдесятих років, в даному випадку не підходить. Пластик теж не годиться. Силікон – найбільш пружний і в той же час м’який матеріал, який не залишить слідів на обличчі, на яку глибину б Ви не занурювалися.

Як вибрати маску “по обличчю”, наскільки щільно і як вона повинна прилягати до обличчя, Вам покаже інструктор під час навчання. Прикладена до обличчя маска повинна злегка присмоктувати, якщо Ви тримаєте голову вертикально і вдихнули повітря носом. Як і все обладнання взагалі, маску рекомендується промивати в прісній воді після кожного занурення.

Сушити на відкритому сонці нічого з гумових, пластикових і силіконових предметів не рекомендується. В останні роки з’явилися маски з носовими клапанами, видихаючи через які можна легко позбутися затекшей в маску води. Але ця технологія ще не досить надійна, на наш погляд, і для видалення води ми рекомендуємо користуватися стандартними прийомами, яким Вас навчать за час курсу.

ТРУБКА

Трубка при плаванні з аквалангом на перший погляд не потрібна, оскільки під водою ми дихаємо через регулятор. Але іноді вона виявляється як не можна більш до речі. За допомогою трубки ми економимо повітря, рухаючись по поверхні води, наприклад при пошуку щогли затонулого корабля. Опинившись прямо над метою, ми змінюємо трубку на загубник регулятора і починаємо занурення.

Рекомендується купувати негофрированные трубки, щоб уникнути турбулентних ефектів при вдиханні повітря. Останнім часом стали особливо модні трубки з різними клапанами того ж типу, що і на масках. Ними можна користуватися, тільки якщо виробником трубки є одна з провідних західних фірм; в іншому випадку вони швидко виходять з ладу.

ЛАСТИ

Ласти існують двох типів: з п’ятою і без п’яти. Аквалангісти віддають перевагу використовувати ласти без п’яти, які одягаються на водолазний носок або черевик.

Черевики захищають ступні від всіляких нерівностей морського дна і пляжу, забезпечуючи більш комфортний вхід у воду. Крім того, Ви натрете ноги. Довжина лопаті ласти – справа смаку. Чим вона довша, тим більше зусиль при плаванні Вам доведеться прикладати, але і Ви будете плисти швидше.

ГІДРОКОСТЮМИ

Гідрокостюми поділяються на мокрі, сухі і напівсухі. Завдання будь-якого гідрокостюма – захист тіла від переохолодження, збереженню ня його нормальної температури. Переохолодитися можна, як не дивно, навіть в екваторіальних водах, т. к. температура тіла 36,6, а температура навіть самої теплої води рідко буває вище 30 градусів за Цельсієм.

Різниця навіть в шість градусів викликає втрату організмом тепла, а разом з теплом і енергії. Тому-то гідрокостюми необхідні для занурення не тільки в холодній воді, але і теплою тропічною. Крім того, гідрокостюми захищають від дрібних подряпин, порізів, випадкових зіткнень з медузами, коралами та іншою морською флорою і фауною.

Трохи технічних подробиць:

найбільш вдалими мокрими костюмами, з точки зору збереження тепла, є костюми з гумовими манжетами на зап’ястях і щиколотках.

Ці гумові деталі вимагають особливо обережного поводження, тому, якщо Ви хочете, щоб такий костюм служив довго, при натягуванні рукавів і штанин одягайте на кисті і ступні поліетиленовий пакет – він захистить манжети від надривів.

Костюми бувають єдині; із двох частин (куртка і штани “лон джон”); з капюшоном і без. Багато нехтують капюшоном, та марно, оскільки близько 70% тепла втрачається через голову.

РУКАВИЧКИ

Рукавички часто використовуються при зануренні в холодній воді, вони незамінні при проведенні будь-яких робіт під водою.

А тепер переходимо до опису обладнання, яке можна брати в оренду, хоча, звичайно, краще мати своє.

РЕГУЛЯТОР АБО ВЛАСНЕ АКВАЛАНГ

Регулятор (іноді аквалангом помилково називають балон зі стисненим повітрям, що з’явився набагато раніше) є основним елементом екіпіровки водолаза. Отже, аквалангом називається система, що дозволяє нам дихати під водою на різних глибинах.

(Ми не ставимо перед собою завдання повторити разом з читачем курс фізики газів, тому обмежимося констатацією фактів: обсяг газу обернено пропорційний оказываемому на нього тиску, тобто під водою з збільшенням тиску гази стискаються. Так обсяг кульки з повітрям на глибині 10 метрів зменшиться вдвічі, т. к. на нього буде діяти тиск у 2 атмосфери (кожні 10 м водяного стовпа відповідають однієї додаткової атмосфері тиску). Якщо пірнути на ту ж глибину без акваланга, то обсяг наших легенів також зменшиться вдвічі. Регулятор (акваланг) подає нам з балона повітря (не кисень!) під тиском, точно відповідним зовнішньому тиску.)

Регулятор включає в себе наступні частини: перша ступінь (fist stage) знижує тиск, що надходить з балона, до рівня 6-9 атмосфер. Це металеве хромоване пристрій, прикручивающееся до вентиля балона; другий ступінь (second stage) забезпечує більш точне регулювання тиску (з 6-9 атмосфер до необхідного на даній глибині). Являє собою систему мембран в пластмасовому корпусі з загубником і прикріплюється шлангом до першої ступені;

октопус (octopus – в перекладі восьминіг) – альтернативна друга сходинка на додатковому шлангу для надання допомоги напарнику; шланг з манометром, що показує тиск в балоні і витрата повітря. Іноді на такому шлангу розташовується консоль – ціла панель приладів (манометр, комп’ютер, компас); шланг для підключення до BCD (див. нижче).

Купуючи регулятор, Ви купуєте тільки першу та другу сходинку, які оснащуються октопусом і консоллю у відповідності з Вашим смаком і бюджетом. Не забувайте промивати регулятор прісною водою після кожного занурення. Це правило для регулятора ще важливіше, ніж для костюма, маски тощо Кристали солі, що утворюються на мембранах, призводять до швидкого зносу устаткування в цілому, і регулятора в особливості. Взагалі, звертайтеся з регулятором вкрай дбайливо – адже від його чіткої роботи залежить дихання під водою. Для занурення в холодній воді існують особливі типи регуляторів зі спеціальною системою захисту від обмерзання.

BCD або КОМПЕНСАТОР ПЛАВУЧОСТІ

Являє собою жилет, який надувається повітрям і підтримує на певній глибині (забезпечує плавучість). Знову ж таки, без пояснення фізичних законів очевидно, що якщо, наприклад, з надувного матраца здути повітря, то Ви разом з ним підете на дно, а якщо його піддути, то можна як завгодно довго триматися на поверхні.

Той же принцип використаний у жилеті, який піддувається як повітрям з балона, так і ротом. Перед зануренням ми надуваємо BCD для того, щоб легше було допливти до місця занурення по поверхні. В даному випадку ми використовуємо його як “рятувальний круг”, купуючи “позитивну плавучість”.

Приступаючи до занурення, ми спускаємо повітря з жилета, створюючи “негативну плавучість”. Опустившись на потрібну глибину, злегка підкачуємо BCD, приводячи плавучість до нейтральної. Моделюється стан близьке до невагомості. Перебуваючи в “невагомості”, ми тримаємося на необхідній глибині і пересуваємося без зусиль. По мірі витрачання повітря з балона ми стаємо легше, виштовхуюча сила води збільшується, і, для того щоб знову привести плавучість до нейтральної, необхідно трохи здути жилет.

BCD – це власне жилет, тобто корпус;

– гофрований шланг (inflator);

– ремені, закріплюють балон з повітрям.

На корпусі повно кишень, численних пристосувань для застібання (пряжки, “липучки” і ін). Чим товще матеріал, з якого зроблений жилет, тим надійніше, а отже, і якісніше жилет. Товщина капрону відповідає умовним одиницям його марки: так, капрон 840 товщі капрону 420.

Сподіваємося, Ви вже звикли до думки, що все обладнання треба ретельно мити прісною водою! BCD – не виняток. Як і для регулятора, правильний догляд – основна гарантія його довговічності.

ВАНТАЖНИЙ РЕМІНЬ

Вантажний ремінь ця найбільш нехитра частина підводного екіпіровки, на перевірку виявляється абсолютно необхідною, оскільки сам по собі гідрокостюм володіє високою позитивною плавучістю і зануритися без додаткового навантаження в морську воду неможливо, незважаючи на значний вага балонів.

Є ремені, продевающиеся у вантажі, а є ремені з кишенями. Ремінь можна мати свій, а от вантажі Ви можете взяти напрокат в будь-якому клубі. Вантажі являють собою шматки свинцю, розфасовані по 1, 1,5, 2 і 3 кг. Чим більше вага водолаза або чим товще костюм, тим більше вантажів навішується на вантажний пояс.

В особливих випадках крім пояси застосовуються спеціальні манжети на ноги, заповнюються свинцевим піском (якщо занурення проводиться в дуже товстому костюмі або пірнає дуже великий чоловік). Якщо Ви берете ремінь разом з вантажами напрокат, вибирайте ремінь з залізної застібкою, а не з менш надійною пластмасовою.

Крім того, рекомендується перед надяганням намочити ремінь і перевірити, чи міцно він тримається в застібці, т. к. сильно зношені ремені мають тенденцію вискакувати при русі. Таким же чином, до речі, перевіряються на BCD ремені, тримають балон.

БАЛОНИ

Балони (cylinder, tank, bottle) купувати не треба (якщо тільки у Вас є власний компресор або дайвінг-центр). Вони беруться напрокат в клубі. Найчастіше використовується один балон.

Балони бувають різної ємності і величини; алюмінієві і залізні. За ступенем надійності і якості різниці немає, але залізні важче (їх рекомендується вибирати людям з надмірною вагою: при цьому можна скоротити кількість вантажів на поясі).

Говорячи про балонах, варто згадати про pony-bottle (поні-ботл) – маленькому балоні, прикрепляющемся ременем до основного. Регулятор кріпиться до нього так само, як і до великого балона. Поні-ботл є додатковим резервом повітря, а значить, забезпечує підвищений рівень безпеки. Октопус з ним вже не потрібен.

Ну і, нарешті, про що входить в моду останнім часом маленькому балоні (поміщається в кишені жилета) з загубником – SPARE AIR. Довго плавати з ним не можна, але при необхідності надати допомогу, він буде корисний.

ГОДИННИК

До водолазних годин належать тільки ті, на яких написано “water resistant 200 m” (або водонепроникні на 200 м); хоча, зрозуміло, на такі глибини ніхто не пірнає. Всі інші годинники, будь найвідоміших фірм, Ви ризикуєте зіпсувати при пірнанні.

Є годинник механічні і електронні. Механічні визначають тільки час, тоді як на електронних існує безліч інших функцій залежно від їх складності та вартості. Деякі електронні годинники можуть бути оснащені глибиноміром, будильником. Останній потрібен для контролювання часу перебування під водою; він спрацьовує, якщо Ви перевищуєте допустиму норму.

Пристрій, що фіксує час початку занурення, для визначення тривалості перебування під водою, є на всіх годинниках. Крім того, наприклад, на годиннику CITIZEN-AQUA-LAND попереджувальний сигнал чується і при занадто швидкому спливанні.

Крім простого визначення часу під водою, підводні годинник іноді використовуються для орієнтування на глибині. При відсутності будь-яких течій, Ви можете умовно заміряти дистанції. Наприклад, знаючи, що Ви пропливли в одну сторону десять хвилин з постійною швидкістю, очевидно, що і повертатися назад Вам потрібно буде протягом того ж часу (і з тією ж швидкістю!).

ГЛИБИНОМІР

Його функція визначена його назвою.

Необхідно пам’ятати, що гранична глибина занурення для аквалангіста – 40 метрів, а кожне наступне занурення робиться на меншу глибину, ніж попереднє (для занурень на глибини понад 18 метрів).

Кожна глибина має свій безпечний час перебування. Чим більше глибина, тим менше часу можна на ній провести.

У наведеній таблиці видно співвідношення часу до глибини при першому зануренні. Що стосується другого або третього занурення, то для цього необхідно проводити розрахунки граничного часу перебування на глибині за спеціальними таблицями або скористатися комп’ютером.

При перевищенні допустимих норм перебування на глибині Ви ризикуєте отримати хвороба крутих, сильних, але нерозумних чоловіків (ми маємо на увазі кесонну).

Детальніше про механізм її виникнення та лікуванні можете дізнатися в курсі Open Water Diver.

ПІДВОДНИЙ КОМП’ЮТЕР

Не треба уявляти собі настільний Pentium або навіть портативний Note-book. Підводний комп’ютер може кріпитися на консолі або безпосередньо одягатися на руку, як годинник.

Він поєднує в собі переваги годин, глибиноміра, термометра, іноді будильника, а також володіє пам’яттю про двадцяти (або більше) останніх зануреннях.

На деяких комп’ютерах є дисплей, що показує графік глибин Вашого переміщення під водою.

Комп’ютер – річ потрібна, і ми радимо всім обзавестися їм, а ось модель і функції визначається виключно Вашим бюджетом.

ПІДВОДНИЙ ЛІХТАР

Підводний ліхтар незамінний при зануреннях на великі глибини або вночі. До того ж його часто використовують навіть на невеликих глибинах для того, щоб визначити справжній колір предметів (корала, риби та ін), т. к. з віддаленням від поверхні води кольори швидко змінюються.

По мірі занурення на глибину першим пропадає червоний колір, а потім поступово і інші. Крім того, ліхтар необхідний при пірнанні в печери і обстеження затонулих кораблів, оскільки навіть в яскравий сонячний день там досить темно.

При зануренні він зазвичай висить на руці водолаза.

ПІДВОДНИЙ НІЖ

Підводний ніж за міжнародними правилами є майже такою ж невід’ємною частиною екіпіровки водолаза, як і балон. Звичайно, ніж береться під воду не в якості зброї, а як робочий інструмент, який може стати в нагоді.

Ножем можна подати сигнал напарникові, постукавши рукояткою по балону, розкопати грунт, використовувати його в якості молотка, викрутки або навіть олівця.

Саме ножем була выцарапана напис “Привіт з Баку” на борту шведського парусника, затонулого в Червоному морі. І це чиста правда. (Писати що-небудь на затонулих кораблях, піднімати трофеї і знахідки на поверхню, і взагалі руками доторкатися до чого-небудь не рекомендується! Ви можете бути оштрафовані на колосальну суму. Це так, до слова.)

СПЕЦІАЛЬНА СУМКА

Спеціальна сумка необхідна, якщо у Вас є повний комплект спорядження, т. к. він навряд чи влізе в якій-небудь валізу.

Ці сумки великі, в них безліч відсіків:

для ластів, маски, для найбільш надійного зберігання регулятора, BCD і т. д.

У них помістяться і Ваші особисті речі. Так як вся підводний екіпірування досить важка, рекомендуємо купувати сумки з міцного капрону маркою не нижче 840.

Зустрічаються моделі сумок типу рюкзака, сумки на коліщатках або, як наприклад сумки фірм BEUCHAT або SCUBA PRO, поєднують у собі те й інше.

Юрій Бельський

Андрій Макаревич

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code