Фінансова криза заганяє українців у петлю

Фінансова криза заганяє українців у петлю

Сімферополь, Листопад 14 (Новий Регіон – Крим, Анна Волкова) – Світова фінансова криза, політичний хаос в країні і сезонна депресія розхитують психіку українців. Люди частіше вдаються до допомоги заспокійливих, а деякі впадають в паніку, заявляють психологи. За даними Моз України, за останні три місяці за кількістю суїцидів країна перемістилася з 12 на 10 місце.

Кримський психолог, кандидат медичних наук В’ячеслав Басалюков розповів в інтерв’ю «Кримській правді» про вплив панічних настроїв у світі на психічне здоров’я.

За словами Басалюкова, на громадян України одночасно обрушився і світову кризу і політичний хаос в країні, і сезонна депресія. Плюс проблеми, пов’язані з опалювальним сезоном, який незрозуміло як буде проходити. «Таким чином, зростає тривога, яка є результатом невизначеності: чим більше невизначеність, тим більше тривожність. Коли з’являється певність, з’являються і конкретні страхи, але якщо страхів дуже багато, йде процес генералізації – і людина впадає в паніку», – каже психолог.

При цьому механізми компенсації та посилення контролю запускаються у людей в залежності від становища в суспільстві та матеріального достатку.

За словами фахівця, в цій ситуації у пенсіонерів включається асоціативна ланцюжок: перебудова, фінансові піраміди, реформи, дефолт. Потім спрацьовує умовний рефлекс, що викликає весь комплекс проблем.

«Але так як вік вже не той і ресурси організму слабшають, то йде зростання психосоматичних захворювань: гіпертонічні кризи, інфаркти, інсульти, цукровий діабет. Можуть виникнути думки про суїцид, йде зростання агресивності: як правило, вона носить вербальний характер, тобто це лайка в чергах, на вулицях», – пояснює Басалюков.

У молоді два варіанти реакції на економічну кризу: перша – захисна, свого роду нігілізм – «мені все одно», вона запускається у тих, у кого немає сім’ї або дітей. Друга реакція, мобілізація, настає в більш відповідальної молоді – у тих, хто будував кар’єру: молоді банківські працівники, вже скуштували принадність споживання і пов’язані кредитами, впадають у тривогу і паніку. Деякі можуть «піти» в наркотики, алкоголь.

Тих хто має борги перед банками – кредити «наздоганяє відчуття мишоловки».

Також фахівець відзначає гендерні відмінності в поведінці під час кризи: жінки турбуються, але це не розхитує їх емоційну сферу. «По-перше, їх у країні більшість, а по-друге, протягом більше трьох поколінь в українській сім’ї може не бути чоловіка, і жінка тут звикла покладатися на себе. Що стосується чоловіків, то в країні досить високий рівень їх особистісної незрілості. Вона виражається в нездатності і небажання нести відповідальність за жінку, за дітей, за працівників і призводить до прагнення втекти від неї, наприклад, алкоголізм, або це проявляється в нездатності прийняття рішень», – говорить фахівець.

Незважаючи на те, що фармацевти відзначають зростання продажів заспокійливих і навіть антидепресантів, психологи називають таблетки вимушеною мірою, ефективність якої не більше 50%. «Найефективніший спосіб – це мати заздалегідь сплановану стратегію поведінки, яка могла б пом’якшити удар», – радить Басалюков.

Також психолог прогнозує бум комедій і мюзиклів, і нагадує, що після епохи споживання люди стануть більш аскетичними.

Басалюков вважає, що найкраще кризу переживуть ті, хто спочатку припускав, що він рано чи пізно відбудеться. Тим, хто відправлений у вимушені відпустки або працює не повний день психолог радить скористатися додатковим вільним часом для пошуку нової роботи і навчання. «Перекваліфікація – це адже теж перехід в нову якість, а самоосвіта відкриває нові можливості», – нагадує психолог.

Психолог рекомендує дивитися новини, максимально їх фільтруючи, щоб не активізувати тривожність, стежити за основними учасниками цього процесу – країнами, політиками і людьми. «Після перегляду однієї з передач «Свобода слова» я зробив ряд висновків. Наприклад, що Ющенко в умовах кризи веде себе не як президент, а як банкір, шкодуючи про те, що населення забирає з банків свої депозити, він сприймає ці гроші як належать не людям, а банківській системі», – вважає психолог.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code