Геній і божевілля: вчені виявили зв’язок

Геній і божевілля: вчені виявили зв’язок

Вінсент Ван Гог відрізав собі вухо. Сільвія Плат засунула голову в духовку. Історія рясніє прикладами великих людей, що здійснювали божевільні вчинки. Чи були всі ці люди божевільними або геніальними? Результати нового дослідження говорять про те, що, можливо, вони були і тим і іншим одночасно.

З метою виявити зв’язок між психозом і творчими здібностями, психіатр Сабольч Кері (Szabolcs Kéri) з Університету Земмельвайса у Будапешті, Угорщина, і його колеги сконцентрували свою увагу на гені нейрегулина 1 (NRG1), який впливає на різні процеси в мозку, в тому числі на формування та зміцнення зв’язків між нейронами. Разом з тим, цей же ген пов’язують з підвищеним ризиком розвитку психічних захворювань, наприклад шизофренії та маніакально-депресивного психозу.

У рамках дослідження вчені набрали волонтерів, які вважали себе творчими людьми. Учасники пройшли ряд тестів, зокрема на оцінку рівня інтелекту і творчих здібностей. Щоб оцінити творчий потенціал випробовуваних, їм запропонували відповісти на низку незвичайних питань, наприклад: «Уявіть, що хмари прив’язані до землі мотузками. Що б тоді було?». Оцінка виставлялася на підставі оригінальності та гнучкості відповідей. Також учасники дослідження заповнили анкети, в яких розповіли і про свої творчі досягнення. Після цього у всіх волонтерів були взяті зразки крові.

Результати виявили зв’язок між нейрогулином 1 і творчим початком: учасники зі специфічним варіантом цього гена набрали більше балів при оцінці їх креативності. Кері стверджує, що це перше в своєму роді дослідження, в результаті якого з’ясувалося, що варіант гена, відповідальний за розвиток психозів, може також приносити користь. Він пояснює, що даний ген тісно пов’язаний з тяжкими психічними розладами, однак він присутній і у багатьох здорових людей, даючи їм можливість мислити творчо. Крім того, результати дослідження припускають, що певні варіанти генів, навіть пов’язані із серйозними захворюваннями, проходять еволюційний відбір і залишаються в генофонді людства, з-за своїх позитивних якостей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code