Генетичний тероризм, або «Все корисно, що в рот полізло»?

Генетичний тероризм, або «Все корисно, що в рот полізло»?

Про те, що продукти з прилавків магазинів і ринкових лотків містять генетично модифіковані організми (ГМО), вже чули багато. При цьому ні у кого з нас немає вибору — є або не є: ознак, за якими можна визначити продукти-мутанти, немає. Хоча питання про їх маркування піднімався на найвищому рівні: 1 серпня минулого року було ухвалено урядову постанову, згідно з яким до 1 листопада 2007 року всі продукти, що мають трансгенна походження, повинні були позначені спеціальним значком. Але рішення відклали до кращих часів, вирішивши детальніше продумати, чи варто це взагалі робити, і якщо варто, то як: досі існує низка проблем.

По-перше, для того щоб дослідити продукт на наявність мутанта, потрібно тестувати кожну партію товару. Адже, скажімо, в партії ковбаси під №3 могли використовувати модифіковану сою, а в партії ковбаси під №4 — немає. А це задоволення не з дешевих: тест одного найменування коштує близько 400 грн (якщо підприємство щодня випускає з партії кількох продуктів, то через місяць набіжить чимала сума).

По-друге, в Україні таке тестування на даному етапі технічно нереально. За словами доцента кафедри біохімії та екології харчових виробництв Національного університету харчових технологій, кандидат біологічних наук Олексій Ситника, для забезпечення необхідного для постійної маркування кількості досліджень, країні потрібно як мінімум десяток великих харчових лабораторій. А зараз їх існує тільки чотири.

І по-третє, як розповів Володимир Семенович, начальник Науково-дослідного центру випробувань продукції “Укрметртестстандарт”, в Україні вмісту ГМО в продуктах досі не унормовано. Наприклад, в Євросоюзі, де генно-модифіковані продукти давно маркуються, якщо в продукті кількість ГМО не перевищує 0,9%, виробник може маркувати його. Вважається, що така концентрація може бути випадковим попаданням мутантів в продукт. Якщо більше — зобов’язаний це зробити, т. к. це вже розглядається як виробнича технологія.

МЕНШЕ ЗНАЄШ — МІЦНІШЕ СПИШ?

Тепер виникає резонне питання: навіщо взагалі знати, чи є в тих чи інших продуктах трансгени? Та для того, щоб у нас було право вибору — вживати їх в їжу чи ні. Адже однозначної думки серед вчених про вплив трансгенів на здоров’я людини досі немає. “Як тільки одні вчені показують результати досліджень про можливі ризики, які представляють для людини ГМО, — говорить Олексій Ситник, — так через якийсь час опоненти спростовують ці дані іншим дослідженням. Тому однозначно говорити, що ГМО шкідливі або нешкідливі, рано”.

Генно-модицифицированные освіти виходять так: в геном (набір всіх генів) рослини, тварини або мікроорганізму підсаджується фрагмент генів з будь-якого іншого організму. Це робиться для того, щоб отримати продукти з новими, покращеними якостями. Наприклад, ген щури надає салату підвищений рівень вмісту вітаміну С, а ген молі робить яблука стійкими до хвороб.

У ЯКИХ ПРОДУКТАХ НАЙЧАСТІШЕ ХОВАЮТЬСЯ ТРАНСГЕНИ…

За даними завідувача кафедри гігієни харчування Національної Медакадемії В. Козярина та начальника Центру випробувань продукції “Укрметртестстандарт” Володимира Семеновича.

Продукти, що містять соєвий білок:

 • Варена ковбаса
 • Пельмені
 • Вареники з м’ясом
 • Шоколад
 • Морепродукти
 • Солодка газована вода

Овочі — власні модифіковані лінії:

 • Картопля
 • Рис
 • Кукурудза

Продукти, які можуть містити обидва джерела ГМО:

 • Дитяче харчування
 • Заморожені овочеві суміші

МОЖУТЬ З’ЯВИТИСЯ В 2008 РОЦІ.

За даними професора, директора Українського інституту екології людини Михайла Курика, ці трансгенні продукти вже є у світі і для їх ввезення в Україну немає ніяких перешкод.

 • Броколі
 • Цвітна капуста
 • Горох
 • Цибуля
 • Огірки
 • Томати
 • Яблука
 • Сливи
 • Виноград
 • Ананаси
 • Банани
 • Кокоси
 • Цитрусові
 • Кавуни
 • Ківі
 • Какао
 • Кава
 • Часник
 • Оливки
 • Буряк
 • Соняшники

“Біологічна небезпека трансгенів лежить в основі технології плазмід, які найчастіше використовуються при їх створенні. Плазміди — це невеликі кільцеві ДНК, що несуть в собі всього кілька генів, які зберігають свої властивості при термічній обробці продуктів харчування, легко проникають в клітини і здатні прижитися в генах господаря, – каже Едуард Кавун, кандидат біологічних наук, экопсихолог, керівник Інституту персонального простору і часу. – Плазміди вже були виявлені в слині, в мікрофлорі кишечника людини, в мозку, в молоці корів, яких годували ГМ-кормами, в міокарді і навіть в шкірі внутрішньоутробних плодів. Це означає, що гени плазмід, що знаходяться в продуктах харчування, мають всі шанси потрапити в гени зростаючого організму ще в утробі матері. Підтвердження цьому — випадок, який зафіксовано в США — на батьківщині ГМО. У народженого американського хлопчика, який дуже погано почував себе з самого народження, в геномі був виявлений ген картоплі. Найімовірніше, ген картоплі потрапив в організм матері разом з чіпсами, які зазвичай виробляють саме з ГМ-картоплі. Плазміди проникли через плаценту і потім увійшли в геном плоду. Це неймовірно небезпечний випадок, який говорить: генетичний бумеранг, випущений людиною, повертається”.

У ЯКИХ ПРОДУКТАХ ЩЕ ЗНАХОДИЛИ ГМО

Пельмені та вареники:

Пельмені ТМ «Премія» — більше 5%

Пельмені «Вечорниці» компанії «Дольче Віта» — більше 5%

Пельмені “Апетитні” ТМ “Добре” ТОВ “Агіка” — більше 5%

Пельмені сибірські зі свининою та яловичиною ТМ “Зима” ТОВ “Союз МВ” — 0,3%

Пельмені зі свининою, пельмені зі свининою та яловичиною ТМ “Левада” ФОП Волков в. І. — більше 5%

Вареники з м’ясом від компанії «Похитайло»* — до 5%

Ковбаси:

Ковбаса варена «Дитяча куряча» ТОВ “Алан” — більше 5%

Ковбаса варена «Краківська шинка» (виробник на упаковці не вказано) — менше 5%

Сардельки «Малюк» виробництва дніпропетровського ТОВ «Алан» — менше 5%

Сосиски “Кіровоградські з смаженої скоринкою” виробництва ВАТ МК “Ятрань” — 0,25%

Ковбаса “Дитяча натуральна з вершками” виробництва ВАТ “М’ясокомбінат Ятрань” — більше 5%

Ковбаси з м’яса птиці вареної 1 сорту “Особлива”, “Докторська Нова”, “Куряча” і “Любительська Нова” ТМ “Фомич”, ТОВ “М’ясний альянс” — більше 5%

Ковбаски варені “Гномик”, ковбаса напівкопчена “Салямі класик” ТОВ “Алан” — більше 5%

Сосиски “Курячі” виробництва МПЗ “Колос” — більше 5%

Шинка:

Шинка варена “Любительська Петрович” ТОВ М’ясокомбінат “Ювілейний” — 0,58%

Шинка “Українська” МПЗ “Колос” — більше 5%

Шинка “Дніпровська” МПЗ “Колос” — більше 5%

Шинка “Запашна” виробництва МПЗ “Колос” — 0,8%

Шинка варена “Сорочинська”, “Куряча екстра” ТМ “Петрович” ТОВ М’ясокомбінат “Ювілейний” — більше 5%

Морепродукти:

Рибні бургери фігурні “Видобуток акули Бена” ТОВ “Вичунай Русь” — 0,6

ЯК УБЕЗПЕЧИТИ СЕБЕ ВІД ХАРЧОВОЇ ЗАГРОЗИ

1. В першу чергу подумайте перед тим, як брати продукти, що містять соєвий білок, — його частка у трансгенних продуктах України, за різними даними, від 60% до 90%. Що стосується рису, кукурудзи та інших згаданих у статті продуктів, то їх трансгенизация поки далеко не поголовна, тому навряд чи потрібно виключати їх зі свого раціону. Хоча, якщо ви хочете перестрахуватися “на всі 100”, то можна.

2. Якщо ви хочете дізнатися, чи є в інших ваших улюблених продуктах ГМО, можете їх протестувати за свій рахунок. Для цього потрібно придбати не менше 300 г зразка (якщо це кілька упаковок, то стежте за тим, щоб дата і номер партії збігалися), взяти гроші (один тест коштує близько 400 грн.) і звернутися в одну з лабораторій, де проводять такі тести. У Києві це лабораторія “Укрметртестстандарту” та лабораторія Аграрного якості і безпеки продукції агропромислового комплексу.

3. Допоможіть своєму організму виводити небажані для нього речовини. Як це зробити, радить лікар-натуропат Борис Скачко, завідувач відділу фітотерапії, системних методів профілактики і реабілітації НВК “Юстас”: “Для цього потрібно термічно обробляти овочі; пити більше рідини (зокрема, журавлинних морсів — вони активізують видалення з печінки і крові токсинів); їсти частіше, але меншими дозами (4-5 разів у день); не вживати продукти, що викликають у вас здуття (наприклад, злакові); раз в тиждень робити розвантажувальний день.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code