Капризи погоди і людське здоров’я

Капризи погоди і людське здоров’я

Всі ми начулися про те, що спека небезпечна для сердечників, а зміг — для астматиків. Але власникам міцного здоров’я теж варто побоюватися погодних аномалій. Причому далеко не тільки цих двох…

Підвищена вологість

Чим загрожує: вушними інфекціями і подагру

Поки ми изнываем від засухи, говорити про небезпеку вологого повітря як-то смішно. Але, повірте, інфекції м’яких тканин і гангрена — які у вологому кліматі виникають набагато частіше, ніж в сухому — це аж ніяк не привід для сміху, а іноді і пряма дорога на той світ.

Справа в тому, що поєднання високої температури і підвищеної вологості створює ідеальне середовище для розмноження бактерій, а ось всілякі рани, навпаки, в таких умовах заживають важче. В результаті, при відсутності інтенсивного лікування і потрібних ліків, в будь-тропічній країні можна померти навіть від неважкої травми: організм просто не впорається з наступаючою інфекцією, і людина загине від зараження крові.

Міським жителям такий сумний результат, звичайно, навряд чи загрожує, однак інфекції — навіть не смертельні — все одно справа дуже неприємне. Через вологи легше і швидше розвиваються різні вушні захворювання, в тому числі отит — це запалення вуха. Як показало дослідження оманських лікарів, у жителів вологих регіонів ця недуга виникає в два рази частіше, ніж у середньому по світу, і до того ж вологе середовище сприяють більш частим і інтенсивним нападів подагри.

Загалом, коли сухо — погано, а коли мокро — теж недобре.

Затяжна спека

Чим загрожує: депресією і суїцидом

Ніхто не сумнівався в тому, що спека для здоров’я шкідливий у всіх сенсах. Але в основному всі скаржаться на її фізичний вплив: мовляв, голова болить, ноги ледве пересуваються, серце пустує і т. п.

А ось співробітники Британського інституту психіатрії задумалися про вплив високої температури на ментальне здоров’я. Виявилося, що аномальна спека шкодить не тільки тілу, але й голові і в спекотні дні кількість депресій і навіть самогубств різко зростає. Так, після того, як середньодобова температура перевалює за +18, кількість самогубств збільшується на 20%.

Причому, як відзначають лікарі, помітна частина таких випадків пов’язана з легким алкогольним сп’янінням. Прагнучи охолодитися або впоратися з млявістю і нудьгою, багато хто не помічають, як починають зловживати — а це тільки прискорює шлях до неминучої депресії та інших порушень психіки.

Часті грози

Чим загрожує: головними болями і нападами алергії

Різка зміна атмосферного тиску, який передує грози, часто викликає головний біль і слабкість. Причому схильні до такого впливу навіть абсолютно здорові люди, а не тільки «ходячі барометри» або, простіше кажучи, метеозависимые хворі. За даними Королівського коледжу Лондона (велика Британія), зниження зовнішнього тиску змушує клітини мозку різко перебудовуватися на інший режим взаємодії, і це у свою чергу провокує біль. Напади можуть супроводжуватися порушенням уваги, зниженням концентрації, погіршенням координації рухів і т. п.

Але особливо неприємний період перед грозою для алергіків і астматиків. Сильний вітер піднімає і поширює алергенний пилок і, крім того, «дробить» її на більш дрібні частинки, які простіше проникають в носоглотку і легкі. Радість одна: незабаром дощ приб’є пилок назад до асфальту, хоча вона залишиться там, звичайно, ненадовго.

Рясні дощі

Чим загрожує: кишковою інфекцією і чумою…

Пам’ятайте про зв’язок між вологістю та інфекціями? Дощ — це волога, тому в країнах з дощовим кліматом зараза також поширюється і приживається швидше, причому мова йде навіть про «екзотичних» хворобах.

Взяти, наприклад… чуму. Здавалося б, ця недуга людство перемогло багато років тому, проте періодично спалахи трапляються навіть у таких провідних країнах, як Америка. Причому, за даними дослідження Університету Нью Мехіко, найбільша кількість випадків хвороби припадає на дощові роки і вологі території. І справа навіть не в особливостях вірусу, а в «уподобання» його головних носіїв — бліх. Ці комахи активно розмножуються і відмінно живуть в дощову погоду і, відповідно, дають, де розгулятися, небезпечної зарази.

Інший вологолюбний «шкідник» — це бактерія кишкової палички (E. coli). Підхопити її можна, скажімо, скупавшись у забрудненому ставку, але, як відзначають дослідники з Коледжу Святої Трійці в Дубліні, особливо часті випадки захворювання після дощу. Пояснити залежність лікарі не взялися, але факт залишається фактом: навіть ллється з неба вода може містити небезпечну інфекцію.

Сильний вітер

 

Чим загрожує: стресом і мігренню

У розпал цьогорічної літньої спеки всі ми тільки й мріємо про прохолодному вітерці; але все, як кажуть, добре в міру. Сильний вітер наш організм сприймає як сигнал потенційної небезпеки і тому реагує за принципом «бийся або біжи». Серцебиття частішає, дрібна мускулатура приходить в тонус, ви навіть можете відчути емоційне збудження — так як тіло готується до можливої атаки.

Але це ще не все. За даними англійських фізіологів, вітряна погода може спровокувати звуження або набряк кровоносних судин мозку, що загрожує сильними нападами мігрені. Їх канадські колеги підрахували: хронічна мігрень в два рази частіше загострюється саме у вітряні дні.

Екстремальні холоди

Чим загрожує: інфарктами, інсультами і, звичайно, застуду

Якщо ви з сумом згадуєте морозну зиму-2009, подумайте про те, що для багатьох вона закінчилася… інфарктом. Незважаючи на те, що сплеск серцево-судинних проблем лікарі традиційно очікують в спеку, саме мороз найчастіше призводить до таких сумних наслідків.

Сприяють цьому відразу кілька факторів. По-перше, багато звикли зігріватися таким «народним», хоча і небезпечним засобом, як алкоголь. По-друге, «прийнявши на груди», ми з задоволенням беремося за всілякі зимові забави, як то: будівництво снігових фортець, перестрілки сніжками, катання з гірок і т. п. Ну а по-третє, на холоді кровоносні судини неминуче звужуються, що посилює кровотік, підвищує навантаження на серце і веде до зростання артеріального тиску. Сумний підсумок — інфаркти, аритмії та інші серйозні серцеві проблеми.

До речі, навіть якщо ви не зловживаєте спиртним і не захоплюєтеся зимовими видами спорту, при слабкому серце холод все одно протипоказаний. Адже, щоб підтримувати температуру тіла на належному рівні, серцю доводиться працювати в посиленому режимі, а це також може викликати інфаркт. При цьому кров від холоду неминуче густіє, тобто ризик різного виду тромбозів теж зростає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code