Механізм регенерації єдиний для всього організму?

Механізм регенерації єдиний для всього організму?

Біологи вже давно захоплюються здатність деяких тварин відрощувати втрачені частини тіла. Тритони, наприклад, можуть втратити цілу ногу, після чого виростити нову, ідентичну оригінальною. Рибка даніо реріо може відрощувати плавці.

Багато тварин уміють не тільки відрощувати втрачені частини тіла, але і регенерувати тканина серцевих м’язів і пошкоджені структури ока. Люди ж мають лише рудиментарними регенеративними здібностями. Вчені, які сподіваються в кінцевому підсумку розробити механізм регенерації або відрощування пошкоджених частин тіла у людини, повинні для початку в деталях розібратися в тому, як цей процес працює у тварин. Використовуючи в якості моделі даніо реріо, дослідники з Університету Мічигану,США виявили, що у регенеративних процесах, що протікають у різних типах тканин, беруть участь одні й ті ж гени. Гени, залучені в регенерацію серцевого м’яза, також потрібні для процесу вирощування світлових рецепторів ока. Це відкриття свідчить про те, що, можливо, процесом регенерації керує один і той же молекулярний механізм, незалежно від того, яка частина тіла пошкоджена.

Автори дослідження, Кін Хер, Памела Реймонд і Лінда Бартел, на короткий час піддали даніо реріо інтенсивному світловому випромінюванню, руйнуючій рецептори світла в очах риби. Точно також пошкоджуються очі людини при тривалому спогляданні сонця. Однак, на відміну від людей, які, якщо пошкодження досить сильні, залишаються сліпими на все життя, даніо реріо замінює пошкоджені нейрони новими. Звідки ж беруться це нові нервові клітини? Вчені Мічиганського університету запідозрили, що вони виробляються за рахунок розташованих на сітківці клітин Мюллера. Дослідження здатності клітин Мюллера вирощувати нервові клітини, проведене в Університеті Вашингтона, США, підтвердили ці підозри.

У даному дослідженні вчені спробували з’ясувати, що змушує клітини Мюллера почати процес регенерації. Щоб відповісти на це питання, вони вивчили послідовність у генах клітин Мюллера, зібраних з пошкоджених і регенеруючих сітківок даніо реріо, щоб з’ясувати, які саме гени представлені інакше у непошкоджених риб. «Природно, ми знайшли дуже багато таких генів – в загальній складності 953 штуки, – повідомила Кін, – Однак лише два з них представляли особливий інтерес». Два гена, під назвою hspd1 і mps1, вже були виявлені в інших дослідженнях, як беруть участь в регенерації м’язової тканини, серця і плавників даніо реріо. «Це означає, що, хоча ми поки ще і не розуміємо до кінця цей процес, але, судячи з усього, існує якась більш масштабна молекулярна програма, що включає в себе набір взаємодіючих генів, і запускає механізм регенерації в будь пошкодженої частини організму», – підсумовує Кін.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code