Можна палити без шкоди для здоров’я? Порівнюємо IQOS, кальян і вейп

Можна палити без шкоди для здоров’я? Порівнюємо IQOS, кальян і вейп

Поширення такої шкідливої звички, як куріння, спонукає людей постійно придумувати нові пристрої, що могли б зробити цей процес не таким небезпечним для організму. Найвідоміші альтернативу цигаркам – IQOS, кальян і вейп – мають як своїх прихильників, так і супротивників. Давай розберемося, що з цього більш шкідливо.

Кальян

Він давно і міцно асоціюється з гарним відпочинком, веселими посиденьками з друзями і навіть з чимось естетичним і культурним. Статистика говорить, що приблизно 1% повнолітніх жителів країн СНД регулярно курять кальян. Здається, що це не багато. Але якщо задуматися, що при цьому половина підлітків, що не курили цигарки, хоч раз пробували кальян, все виглядає куди серйозніше. Адже він не сприймається так негативно, як сигарети. Багато вважають кальян нешкідливим розвагою, тому вибирають його.

Проте це помилкова думка. Викурювання одного кальяну можна прирівняти до 10 сигарет. І хоч зазвичай його розтягують на тривалий час курять компаній, кожен все одно отримує певну дозу нікотину і канцерогенних смол. Нікотину в кальяні в 1,7 разів більше, ніж в сигареті. Хоч це і не найнебезпечніше з можливих речовин, воно викликає звикання.

mozhna paliti bez shkodi dlya zdorov ya por vnyu mo iqos kal yan veyp 1 - Можна палити без шкоди для здоров’я? Порівнюємо IQOS, кальян і вейп

А ось чого концентрація в кальяні дійсно висока, так це канцерогенних смол. Вважається, що кальян не шкодить, тому що тютюн в ньому жевріє, а не горить. Але для утворення небезпечних речовин, що можуть викликати рак, хвороби серця і легенів, цього цілком достатньо. Таким чином, кальян виділяє за раз близько 30 різних канцерогенних продуктів горіння.

Якщо порівняти процес куріння сигарет і кальяну, то в першому випадку отримують легкі за раз 500 мл диму. У другому ж – цілих 90 тисяч мл Приблизно в 36 разів більше канцерогенних смол отримує від кальянной сесії осіб, порівняно зі звичайною цигаркою. У 8 разів більше чадного газу, в 50 – поліароматичних вуглеводнів. Так, якщо скоротати за кальяном приблизно годину, можна викликати дефіцит кисню в організмі, адже туди потрапляє величезна доза продуктів горіння.

Прихильники вечорів за кальяном впевнені, що водяний фільтр в ньому пом’якшує дим, тому той не дратує горло. Але рідина лише охолоджує дим і робить більш вологим, щоб його було комфортно вдихати. А от що до очищення диму від нікотину, то лише 5% шкідливої речовини розчиняються у воді. Інші небезпечні складові і зовсім не фільтруються.

Що ще не додає кальяну користі – так це різноманітні ароматизатори. Адже ніхто не курить чистий тютюн, вся суть кальяну в тому, щоб дим володів приємним солодким запахом. Натуральні ароматизатори із сушених трав і фруктів дорогі. Тому в більшості закладів кальян заправляють синтетичними запахами. А це всілякі «Е-шки» та інші небезпечні для здоров’я компоненти.

Плюси: більшість палять його не часто.

Мінуси: підвищена концентрація шкідливих продуктів горіння.

Резюме: виходить, що кальянний дим за фактом трохи краще сигаретного. А якщо взяти до уваги хімічні ароматизатори, то може бути і шкідливіше, особливо при частому споживанні.

Вейп

Така альтернатива сигарет не так давно увійшла в моду, зараз галас трохи стихла, але багато хто все одно продовжують палити вейп в повній впевненості, що це безпечно. Це було б так, якби в парі вейпа нікотину, а той не викликав залежність. Причому за одну сесію з електронною сигаретою людина легко може отримати дозу нікотину, що в рази перевищує дозу до звичайної. Адже вейп можна модифікувати і заправляти на свій смак. А з-за того, що молекули пари куди більше молекул сигаретного диму, вони повільніше всмоктуються в кров. Тому люди часто відзначають, що не можуть накуритися і продовжують сеанс вейпа до такої міри, то концентрація нікотину в крові стає надто небезпечною.

При цьому до плюсів вейпа можна віднести мінімальна кількість інших канцерогенних речовин. Медики визнають, що це робить електронні сигарети куди більш безпечними, ніж традиційні. Вчені, що представляють Нью-Йоркський університет, провели експеримент на лабораторних мишах, що підтвердив наступне. Якщо в Сполучених Штатах більшість курців в найближче десятиліття почне замість звичайних сигарет палити електронні, то 6,6 мільйонів людей це вбереже від передчасної смерті. А всім любителям тютюну в загальному продовжить життя на 86,7 мільйонів років.

mozhna paliti bez shkodi dlya zdorov ya por vnyu mo iqos kal yan veyp 2 - Можна палити без шкоди для здоров’я? Порівнюємо IQOS, кальян і вейп

Окремо можна відзначити скандали навколо того, що вейпы нібито часто вибухають. Насправді це відбувається далеко не так часто, в основному з-за порушень правил експлуатації, або якщо людина придбала виріб низької якості.

Плюси: мінімум продуктів горіння.

Мінуси: нікотин все одно викликає залежність.

Резюме: вейпы від перевірених виробників можна сміливо назвати більш безпечними, ніж сигарети. Хоча й не самими нешкідливими серед можливих альтернатив.

IQOS

IQOS, він же айкос – це електрична система для нагріву тютюну. Створено нібито для того, щоб допомогти людям кинути палити. Але тютюн в будь-якому випадку робить нікотин, а значить навіть переставши палити традиційні цигарки, людина не зможе відмовитися від куріння в цілому. Хоча нікотин і не шкідлива речовина з продуктів горіння, він все одно не несе нічого доброго. При вагітності нікотин суворо протипоказаний. Також при захворюваннях нервової системи, серця і судин, виразках і гастритах. Тобто айкос вже не виходить назвати повністю безпечним.

Але завдяки тому, що в пристрої не відбувається горіння, ані тління, то немає і канцерогенних смол з чадним газом. Руйнують здоров’я речовин в IQOS до 95% менше, ніж у звичайній сигареті. Наприклад, кількість формальдегідів знижено на 80%. Акролеїну і бензапірену – на 90%. А з-за відсутності диму і попелу не псуються дихання, шкіра і зуби.

mozhna paliti bez shkodi dlya zdorov ya por vnyu mo iqos kal yan veyp 3 - Можна палити без шкоди для здоров’я? Порівнюємо IQOS, кальян і вейп

Правда, учені поки не володіють достатньою кількістю даних про користь або шкоду айкоса. Технологія з’явилася зовсім недавно і спостережень поки недостатньо. Експерти із США підтверджують, що мінімальна кількість шкідливих смол дозволяє говорити, що системи нагрівання тютюну все ж один із самих безпечних товарів на ринку тютюнової продукції. Але як перехід з аналогів на айкос в дійсності відбивається на організмі і скорочується ризик онкологічних захворювань, поки незрозуміло.

Плюси: мінімум шкідливих компонентів, процес куріння чистіше і приємніше.

Мінуси: все той же нікотин і брак даних для однозначної оцінки.

Резюме: як і вейп, айкос дає чистий нікотин з натуральним смаком. А висока якість пристрою робить його більш надійним, ніж електронні сигарети.

Так можна палити, не завдаючи шкоди організму? Відповідь однозначна: ні. Звичайно, звичайні сигарети і подібна продукція, в якій тютюн горить, шкідливіше всього. І ніякі фільтри ні на що істотно не впливають. Кальян завдає меншої шкоди тільки в тому випадку, якщо палити його рідко. Вейпы не так небезпечні, але якщо захопитися і розтягнути сесію, можна завдати істотного удару по здоров’ю. А купувати продукцію маловідомих торгових марок і зовсім загрожує вибухом. Що до айкоса, з усіх альтернатив він поки найбезпечніший. Але варто почекати, поки вчені зможуть дати однозначну оцінку цієї технології.

Так що єдиний спосіб не шкодити здоров’ю – просто не курити. Ну і, в кожному разі, потрібно знати всі плюси і мінуси існуючих варіантів.

Поділися з нами, палиш ти? Якщо так, то що і як часто?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code