Обережно, шумова атака!

Обережно, шумова атака!

Ви коли-небудь замислювалися, чому в торгових центрах часто звучить гучна енергійна музика? Вона — важлива частина маркетингу. Діючи на мозок як дратівливий чинник, вона змушує серцево-судинну і дихальну системи прискорювати темп і спонукає до купівлі. Але, на жаль, шкоди для гаманця не єдина неприємність, якій загрожує нашому організму шум.

Численні дослідження підтверджують, що шумове забруднення (саме цей термін фахівці все частіше вживають, коли характеризують умови життя в сучасному мегаполісі) є каталізатором (а в 10 % випадків основною причиною) інфаркту міокарда, гіпертонії, депресивних станів. Статистика теж не радує. Вважається, що шум скорочує тривалість життя мешканців великих міст на 10-12 років (для порівняння, куріння забирає в нас до восьми років життя).

Давайте разом розбиратися, як же діє на нас шум, і, що ми можемо йому протиставити.

Децибел децибелу ворожнечу

Звук, або коливання звукових хвиль, як відомо, вимірюється в спеціальних одиницях — децибелах. Порогом чутності вважається 0 дБ, максимальний поріг чутності в 120-140 дБ людські органи слуху переносять з працею, звукові хвилі за порогом чутності (140-160 дБ) можуть призвести до летального результату.

Певні неприємності доставляють організму і інфразвуки — акустичні коливання з діапазоном нижче порога чутності. Людина не здатна сприймати інфразвук, але мозок уловлює і обробляє його коливання. Як це відбувається?

Ми сприймаємо звуки з допомогою волоскових клітин, розташованих у внутрішньому вусі. Саме вони вловлюють хвилі, а потім передають їх далі, переводячи в звуковий ряд. Кожна група волоскових клітин налаштована на певну частоту, і тому, якщо якась їх частина вражена, організм перестає сприймати звуки певної інтенсивності (наприклад, шепіт). Якщо органи слуху піддаються занадто сильної «бомбардуванню», слух майже неминуче знижується. Так мозок вибудовує захисний бар’єр проти гучних звуків. Інакше йому довелося б перебувати в стані постійної напруги.

 

Ні поспати, ні поїсти…

Кілька років тому в медицині з’явилося поняття «шумове забруднення» і слідом за ним «шумова хвороба». Спровокувати захворювання можуть шуми побутових приладів, транспорту за вікном, постійні звуки музики та мобільних телефонів і т. д. Чим частіше ви потрапляєте під звукову атаку, тим більше страждають дві важливі функції організму — сон і травлення. Справа в тому, що перенапруження роботи слухового аналізатора веде до підвищення процесів гальмування в корі головного мозку, а це змінює рефлекторну діяльність людини. Можливий результат — приглухуватість, порушення вестибулярного апарату, гіпертонія, головний біль, нервозність і депресії. Навіть метаболічні збої можуть виникнути із-за надмірного звукового фону. Так що перш ніж безуспішно лікувати слабкий шлунок, боротися з внутрішньочерепним тиском або намагатися схуднути, проаналізуйте ситуацію: раптом ви знаходитесь в зоні постійної активності звукових хвиль?

Слово «постійний» тут є ключовим. Не секрет, що великі міста ніколи не сплять, а значить, шумові явища з розряду періодичних перейшли в безперервні (особливо добре це знають жителі будинків, розташованих вздовж ключових магістралей або залізниць). Мозок же для нормального функціонування повинен обов’язково мати декілька годин повного спокою, тобто тиші. Саме в таких умовах відбувається відновлення організму, причому не тільки психологічні, але і фізіологічних функцій.

Зменшіть гучність

Так можна знизити шумову атаку? Звичайно!Найпримітивніші звукові заслінки — двері, вікна та стіни з звукоізоляційних матеріалів. А якщо пощастило і одна з кімнат вашої квартири виходять в тихий дворик, саме в ній і влаштуйте спальню. Якщо ні — обов’язково додайте у свій звуковий простір комфортні ноти: слухайте записи зі звуками природи, співом птахів, класичну музику. Ця група звуків допоможе мозку впоратися з агресивним шумом і зміцнить нервову систему.

Радимо також приділяти увагу тренуванні дихальної системи. Щоранку робіть дихальні вправи (неважливо, з якою методі — йоги, Стрельникової, звичайному співочого дихання). Таким чином, ви допоможете внутрішнім органам утримувати природний для себе ритм, навіть якщо звучать навколо шуми спонукають серце битися швидше і інтенсивніше перекачувати кров. І найголовніше — намагайтеся уникати супутніх стресових факторів:

• кофеїну, який пригнічує систему гальмування;

• вечірніх інтернет-сеансів. Вони ускладнюють перехід організму до сну, так як мозок отримує додаткову дозу інформації, яку змушений переробляти, дратуються рецептори сприйняття і довго залишаються в активній фазі;

• алкоголю. Він знижує опірність мозку зовнішніх подразників.

 

Едуард СИНЬКІВ, лікар-оториноларинголог, кандидат медичних наук, асистент кафедри МДМСУ:

 

«Шум може викликати стійке зниження слуху — приглухуватість. Медицина виділяє два види цього захворювання: кондуктивну приглухуватість (виникає при порушенні проведення звуків до внутрішнього вуха) і нейросенсорную — порушення сприйняття звуків пошкодженими волоськовимі клітинами внутрішнього вуха. Кондуктивну приглухуватість зазвичай виправляють хірургічним шляхом, а нейросенсорна є показанням до консервативного лікування або підбору слухового апарату».

 

Ольга ЗАЙЦЕВА, кандидат медичних наук, керівник відділу вестибулології і отоневроглогії Науково-клінічного центру оторинологии:

 

«Поразка волоскових клітин найчастіше відбувається із-за постійного звукового подразника певної частоти. Волоскові клітини настільки звикають до звукового подразника, що знаходяться в напрузі навіть у повній тиші. Лікування в даному випадку повинно бути спрямоване на відновлення кровообігу за допомогою масажу, голкорефлексотерапії, в деяких випадках призначають медикаментозне лікування».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code