Облисіння – лікувати або не лікувати?

Облисіння – лікувати або не лікувати?

Густа шевелюра — світла, чорна, як смола, або руда, кольору осіннього листя, є райдужної мрією кожного дорослого чоловіка. Але насправді до 25 років близько 25% чоловіків європейської раси мають ознаки облисіння, а до 50 років — близько 50%. Чому ж це відбувається?

Лисина — символ майбутнього?

Які зіткнулися з цією проблемою, чоловіки ведуть себе по-різному. Одні замикаються в собі, починають комплексувати, бояться насмішок і намагаються якось заховати свій недолік: відростити і зачесати волосся, підібрати модний головний убір, мріють про пересадку волосся.

Інші, більш впевнені в собі, роблять лисину частиною свого іміджу. Важко собі уявити зірок політики, кіно і телебачення, таких як Олександр Розенбаум, Ігор Крутой, Вин Дизель, Євген Леонов, Євгеній Євстигнєєв або навіть Володимир Ілліч Ленін з пишними зачісками. Хотілося, щоб таких людей, які втілили в життя принцип Дейла Карнегі: “Якщо вам дістався лимон, зробіть з нього лимонад” було якомога більше. Тоді можливо чоловіки, втрачають волосся, стали впевненішими в собі.

Насправді лиса голова була символом мужності у багатьох народів. Так наші предки, українські козаки, брили голову, залишаючи лише пасмо волосся — оселедець. На сході досі в багатьох культурах голена голова і борода є символом мужності.

З кожним роком лисих чоловіків стає все більше. Як-то в одній книжці я прочитала, як антропологи (вчені, що вивчають походження і розвиток людини) уявляють собі людини майбутнього. Так от, у нього, на думку вчених, не буде не тільки волосся, але і зубів. Зате буде велика голова з великим об’ємом мозку, але будуть слабкі руки і ноги, і невисокий зріст. Так що, лысея ми, таким чином, наближаємося до майбутнього, хто знає…

Медичні факти

Тепер поговоримо про медичні аспекти цієї проблеми. Волосся, придатки шкіри — характерна особливість ссавців, яка невластива іншим тваринам. Ступінь розвитку покриву варіюється не тільки у різних ссавців, але і на різних ділянках тіла однієї тварини. Людина в цьому відношенні не відрізняється від всіх інших ссавців, але серед приматів він найменш волохата істота.

Стрижень волосся може бути прямим, хвилястим і кучерявим. У самому загальному вигляді ця ознака можна розцінювати як расовий. Так, монголоїди мають прямими жорсткими і гладкими волоссям, зовсім круглими на поперечному зрізі, європеоїди — прямими чи хвилястими, овальними на зрізі. Колір волосся визначається кількістю як гранулярного, так і дифузного пігменту у волосяному стрижні. Тому колір відросло волосся може змінитися тільки в результаті зовнішнього впливу (фарбування). Знову відростають волосся нерідко відрізняються за кольором із-за змін в кількості міститься в них пігменту.

Облисіння — аномальна або передчасна втрата волосся може бути наслідком різних причин, включаючи опіки, шрами і радіаційне опромінення шкіри. Тяжкі інфекційні захворювання, такі як скарлатина, черевний тиф, шкірні захворювання, теж можуть викликати облисіння, але, як правило, минуще. Найпоширеніший тип облисіння — поступова втрата волосся на голові, що наступає з віком у більшості чоловіків. При цьому жорсткі, темні, добре помітні волосся заміщуються непомітним тонким пухом, так званим лануго, що нагадує волосся на голові немовлят. Найбільш характерна риса такого облисіння — незворотність та остаточність. Всупереч існуючим уявленням, ріст волосся не можна викликати стрижкою чи голінням, ходінням без головного убору або втиранням тонізуючих і медикаментозних засобів. Більш того, наголошується, що облисіння частіше зустрічається у європеоїдів, ніж у монголоїдів або негроїдів.

Не менш важливо, що облисіння — успадкована ознака, що передається геном, прояв якого залежить від статі. Припущення про те, що в його розвитку певну роль відіграють андрогени, висунув Гіппократ ще в 400 році до нашої ери. Якщо ген присутній, облисіння буде розвиватися при наявності достатньої кількості тестостерону — чоловічого статевого гормону, що стимулює ріст волосся на тілі й зменшує їх зростання на голові. З фактом залежності від облисіння кількості тестостерону в організмі пов’язані прикмети, що лисуваті чоловіки відмінні коханці, що, можливо, має медичні підтвердження. Поєднання досвіду (так як найчастіше облисіння починається після 25 років) і достатньої кількості тестостерону — гормону мужності дає великі перспективи.

Також в результаті дії цього гормону чоловіка з великою кількістю волосся на тілі зазвичай мають тенденцію до втрати волосся на голові в більш ранньому віці, ніж інші. Хоча тестостерон є в організмі всіх чоловіків, втратою волосся страждає лише третина з них. Вибірковість процесу обумовлена тим, що другим ключовим моментом у розвитку облисіння є генетична інформація (код, програма), отримана кожною людиною при зачатті. Встановлено, що в 70-72% ген втрати волосся успадковується чоловіком по материнській лінії: мати передає його від свого батька до свого сина. В інших випадках ген облисіння успадковується безпосередньо від батька. Вкрай рідко чоловік, втрачає волосся по андрогенному типу, є першим в роду.

До тридцяти років більшість чоловіків має ознаки облисіння, яке починається з залисин на тімені. Послідовність процесу добре відома. Лінія волосся на лобі починає відступати назад, з’являється кругле лисе пляма на маківці, поступово ці дві області облисіння зливаються. Швидкість процесу облисіння може мінятися від року до року. В середньому віці можливі тривалі періоди стабільного стану. Як правило, чим раніше передня лінія волосся починає відступати, тим швидше настає практично повне облисіння. Однак навіть коли воно починається в молоді роки, підковоподібна бахрома волосся на скронях все ж залишається. Це пов’язано з тим, що волосяні фолікули в цих зонах не мають рецепторів, здатних сприймати дію андрогенів. Тому волосся в цих областях анатомічно «застраховані» від випадання.

Однак не можна змішувати всі перераховані причини з таким шкірним захворюванням, як вогнищева алопеція, при якій спостерігається часткове або повне облисіння. Незважаючи на те, що захворювання може тривати кілька місяців, нормальний ріст волосся, як правило, відновлюється.

Методики лікування облисіння

В кінці 1950 років американським дерматологом Н. Орентрихом була запропонована методика пересадки волосся. Суть її в тому, що невеликі пучки власних волосся пацієнта пересаджують з тих місць голови, де вони ще ростуть, на облисілі місця. Трансплантацію волосся проводять під місцевою анестезією, як правило, в амбулаторних умовах. Зазвичай потрібна пересадка від 200 до 300 пучків; одноразово можна пересадити близько 20 пучків, так що проводиться декілька операцій в тиждень. Така трансплантація може виявитися дуже дорогою, але незважаючи на витрати і болючість процедури, популярність її зростає.

Також існують і інші методи лікування облисіння, наприклад, порівняно недавно був виявлений препарат, що стимулює ріст волосся у частини молодих людей з раннім облисінням. Але завжди необхідно пам’ятати, що вибір методу — справа індивідуальна, тому проконсультуватися з фахівцем ніколи не буде зайвим.

Наостанок хочеться сказати, що прагнення бути гарним і успішним притаманне всім людям без винятку. І як це не важко, потрібно вміти з вдячністю і гідністю приймати вікові зміни. Ніколи не впадайте у відчай, не замикайтеся у своїй шкаралупі, ведіть активний спосіб життя і вчіться перетворювати недоліки в достоїнства.

Текст: Оксана Шуляк, лікар-терапевт

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code