Рак: знайти і знешкодити

Рак: знайти і знешкодити

Начебто, треба щось вирішувати. А думки все там, де на дорозі життя: «де я щось упустив?» «Не розгледів» знак. «Перевищив швидкість» повсякденних справ і просто не помітив. Не порахував важливим якийсь сигнал. І сталася катастрофа. Життя на «до» і «після», а попереду — важка боротьба.

Це страшенно несправедливо, що я, лікар-онколог, з’являюся в життя саме в цей момент: по суті, це я і знаменую собою катастрофу, стаю тим самим джерелом приголомшливого удару. Хоча, насправді, хвороба вже давно почала впливати на життя – я лише констатував факт. Я можу виявити. Запобігти. Знешкодити. Але це ти повинен вчасно взяти мене в союзники. А для цього важливо навчитися не тільки розпізнавати перші симптоми хвороби, але і розвинути в собі навички правильного реагування, навчитися діяти для захисту свого організму. Отже, три простих правила.

Правило перше. Будь в курсі

«Рак» – це узагальнена назва більше сотні онкологічних захворювань, суть яких полягає в появі і швидкому зростанні аномальних клітин. Ці клітини утворюють злоякісні пухлини, метастази, які вражають органи і тканини організму. Небезпека раку не тільки в стрімкому розвитку на пізніх стадіях, але і у прихованому перебігу ранніх етапів: досить часто хвора людина не знає про проблеми зі здоров’ям, просто немає ніяких скарг. Або ж виникають легкі нездужання – так у кого їх немає? Пояснити втома, нездужання, скачки ваги можна чим завгодно – від стресу до несприятливої екології і «поганої» спадковості. До речі, останні два чинники мають пряме відношення до розвитку онкозахворювань: є якийсь із них – будь уважніше до здоров’я.

Невблаганна Статистика ВООЗ: дані 2018 року показали, що з онкологічними захворюваннями рано чи пізно зіткнеться кожен п’ятий чоловік. Є і хороша новина: Моз заявляє про зниження смертності від раку. За 2017 рік мінус 2,36% . Сучасна медицина намагається грати на випередження, але, на жаль, головна причина втрат — занадто пізнє звернення.

Найбільш частими видами онкозахворювань у чоловіків є рак органів сечостатевої системи, види раку дихальної системи (ураження трахеї, бронхів, легені) і рак передміхурової залози.

Рак виявляється і лікується мультидисциплінарною командою фахівців: починаючи від терапевта, онколога, лабораторних і променевих діагностів, і закінчуючи хірургами, променевими і химиотерапевтами. Методи лікування підбираються індивідуально в кожному конкретному випадку, а терміни лікування та реабілітації можуть становити від декількох місяців до декількох років.

Правило друге. Якщо здається, що щось не так, значить, щось не так!

Тут все просто: якщо щось турбує – треба звернутися до лікаря. Завжди. Справа не тільки в онкозахворюваннях: принцип допоможе уникнути багатьох неприємностей зі здоров’ям.

Що ж стосується раку, то існують так звані «малі ознаки» великої проблеми: незначні нездужання з незрозумілими причинами. Ці ознаки бувають абсурдними: наприклад, непереносимість якогось харчового продукту, з яким раніше все було в порядку. Або різке зниження ваги: здавалося б, чудово, але це повинно насторожити, якщо ти не робив для цього ніяких дій на зразок тренувань і корекції харчування. Або хронічна втома – якщо постійно «немає сил», означає, що ці сили з тебе тягне.

Алегорія, яка працює завжди: якщо ти їдеш у своєму авто, і «щось стукає», ти, швидше за все, вирушиш в сервіс. Бо справність машини – це безпека, твоя і твоїх близьких. Твій організм складніше і незрівнянно цінніше автомобіля. І, до речі, твоє здоров’я – це гарант стабільності твоєї родини, безпеки твоїх близьких. Висновок – якщо щось не так з самопочуттям, йди до лікаря. Для початку до терапевта – він направить до потрібних фахівців і призначить дослідження.

Є і більш явні сигнали «SOS» від організму, які говорять про необхідність негайного візиту до лікаря.

Пам’ятаємо: рак органів сечостатевої системи особливо часто зустрічається у чоловіків, тому не варто ігнорувати і відпускати на «само пройде» такі симптоми, як труднощі з сечовипусканням і наявність крові в сечі. Ці ж симптоми можуть вказувати і на рак простати, а ще один тривожний ознака цього виду онкозахворювання — проблеми в інтимній сфері.

Хронічний кашель видає завзятих курців і… метастази в легенях. Найгірше в цій історії те, що «покашливать» можна дуже довго – жити це особливо не заважає, так і для самої людини такий кашель в якийсь момент стає непомітним. Справа приймає серйозний оборот, коли покашлювання змінюються важкими нападами кашлю, з’являється кровохаркання. Тому важливо перевірити кашель, коли він тільки з’явився.

Головні болі, особливо, якщо вони супроводжуються проблемами з промовою, або одночасно з ними виникають проблеми з ковтанням — так можуть «вести себе» пухлинні клітини в головному мозку. Відчуття стороннього предмета в горлі і проблеми ковтання також можуть говорити про пухлини.

Проблеми з ШКТ теж не завжди пов’язані з переїданням і активними святами: часті болі, нудота, здуття без очевидних причин однозначно потребують уваги лікаря, як і зміни на шкірі — незвичайні плями або свіжі родимки можуть бути ознаками меланоми.

Важливий момент: всі перераховані вище симптоми не означають наявність раку. Вони говорять лише про те, що тобі необхідно відвідати лікаря, щоб з’ясувати причину і почати грамотно усувати проблему. Між передбачливістю і недовірливістю – величезна прірва, і від відношення до перерахованих вище симптомів може залежати успіх діагностики та лікування. Зайва паніка може навпаки погіршити ситуацію.

Правило третє. Все за планом!

Давай знову на прикладі автомобіля: якщо ти за кермом, у тебе напевно є план і обов’язкових заходів для підтримання машини в хорошому стані. Найочевидніше – поміняти масло, «перевзутися» по сезону і так далі. Якщо ти впишеш у свій календар де-небудь між «продовжити ОСАЦВ» і «поміняти масло» медичний Check-up, то твої ризики з онкозахворювань знизяться в рази.

Планова диспансеризація для чоловіків зазвичай включає в себе відвідування терапевта і вузьких фахівців: невролога, уролога, ендокринолога. Також потрібно буде здати базові аналізи (загальні аналізи крові та сечі) плюс досліджень (флюорографія та УЗД).

Як і у випадку звернення зі скаргами, так і під час планової диспансеризації, при підозрі на злоякісну пухлину пацієнта направляють до вузьких спеціалістів. Це, в першу чергу, лікар-онколог, який, в залежності від можливого діагнозу, призначає поглиблену діагностику (лабораторну, апаратну або променеву). Виявити деякі види ракових пухлин дозволяють КТ і МРТ дослідження – вони дають можливість у прямому сенсі слова побачити новоутворення.

В якості додаткового, уточнюючого методу діагностики раку призначають і аналіз на онкомаркери. Так, при підтвердженні раку простати роблять аналіз на простатический специфічний антиген (ПСА). Не поспішай ініціювати здачу ПСА самостійно: цей аналіз не покаже повну картину, більш того, може навіть спотворити її, оскільки онкомаркер може зреагувати» на запалення, що не має відношення до онкології. Тому він йде тільки в комплексі з іншими дослідженнями і призначається лікарем, коли в цьому дійсно є необхідність.

А тепер – статистика: планова диспансеризація та своєчасне звернення до лікаря при перших симптомах дозволяють виявити рак на ранньому етапі в 95% випадків. І ще одна цифра – 100%. Це ймовірність повної ремісії при терапії ранніх стадій онкозахворювань.

Андрій Львович Пильов,

головний лікар “Європейської клініки”,

онколог, кандидат медичних наук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code