Що робити з 100$? Або куди їх правильно інвестувати

Що робити з 100$? Або куди їх правильно інвестувати

За даними дослідження Індексу фінансової грамотності за методикою ОЕСР, в 2019 році Україна посідає останнє місце серед 30 країн за рівнем знань населення про способи примноження та збереження капіталу. При цьому, у провідних країнах, як Франція чи Канада, навіть домогосподарка має особистий накопичувальний рахунок або брокера для вкладення вільних активів.

Про те, як керувати своїми особистими вільними коштами ефективно і прибутково, при цьому отримуючи пасивний дохід, розповідають фахівці Freedom Finance Україна на прикладі інвестування 100$.

Враховуючи специфіку діяльності наших фінансових експертів, ми ознайомимо читачів з тими способами, які на нашій практиці насправді працюють і які максимально приносять прибуток.

Акції, корпоративні облігації, IPO

За оцінками аналітиків, за підсумками за 2018 рік український фондовий ринок показав приріст більш ніж на 80%. Показник такого масштабного зростання тримається вже другий рік, що, на думку експертів Bloomberg, викликане істотним економічним розвитком країни.

Зрозуміло, сума в 100 доларів представить не такі широкі можливості для пасивного заробітку на фондовому ринку, щоб результат став вагомим для гаманця. Але в цілому, торгівля акціями має високі перспективи.

Наприклад, акції компанії Beyond Meat, які були виставлені для придбання на первинному розміщення (IPO), мали вартість 25 доларів, а вже через 2 місяці вартість цінних паперів зросла в неймовірних масштабах — на майже 600%. Якби на суму 100 доларів інвестор придбав 4 акції Beyond Meat, то вже сьогодні прибуток за таким мінімальним активів склала б 600 доларів.

Але ключова особливість торгівлі на фондовому ринку — ризик. За даними Freedom Finance, майже половина акцій, які торгуються на фондовому ринку, принесуть інвестору збитки, а не прибуток. Щоб уникнути фінансових втрат, слід грамотно складати інвестиційний портфель. Розподіляти активи потрібно таким чином, щоб, у разі, якщо частина цінних паперів виявиться збитковою, інші акції все-одно принести прибуток і перекрили втрати.

Ключових інструментів пасивного заробітку на фондовому ринку три: дивідендні акції, облігації та акції первинного розміщення компаній (IPO). Окремо варто згадати про кожному.

Дивідендні акції — це цінні папери, які цікаві інвесторам за рахунок доходу. По суті, кожен власник, у залежності від типу акції (звичайні, привілейовані, з фіксованим відсотком, іменні) може розраховувати на частину прибутку компанії, в залежності від кількості акцій (їх частки у загальній кількості цінних паперів компанії).

Найчастіше для отримання дивідендів інвестують в акції «блакитних фішок» — найбільш стабільних, популярних, компаній-старожилів з високою капіталізацією активів. Середній показник дивідендної прибутку однієї акції таких компаній — 10-17%. Тобто на суму в 100 доларів за рік можна отримати прибуток, в середньому, 13,5 доларів до сплати податків та зборів.

IPO — первинне розміщення акцій компаній, які переходять зі статусу приватних у публічні. Тобто інвестором такої публічної компанії може стати будь-який бажаючий. Перевага IPO в тому, що раніше акції ще не торгувалися на ринку, тому зростання ціни може бути приголомшливий. Так, за даними Freedom Finance Україна, у першому півріччі 2019-го 18 з 76 компаній, які торгувалися на IPO, принесли вкладникам прибуток понад 100%. До речі, 6 з 17 компаній, в торгах на первинному розміщенні яких брали участь клієнти Freedom Finance виявилися саме такими високоприбутковими.

Але навіть якщо розподіляти капітал рівними частинами між акціями всіх компаній, які виходили на IPO (включаючи збиткові), середній рівень доходу складе 29-30%. На суму в 100 доларів такий дохід складе 30 доларів.

Корпоративні облігації — цінні папери, які дозволяють компаніям тимчасово залучити кошти інвесторів у борг під фіксований відсоток прибутку купонного доходу з повним погашенням суми через певний час. У них також можна інвестувати, і досить багато українських компаній випускають облігації. В Україні найбільш популярні державні облігації внутрішньої позики, але будь-який бажаючий через брокера може отримувати дохід і від приватних компаній. Ставка прибутку за такими цінними паперами варіюється в залежності від компанії, її фінансових показників, капіталізації на ринку.

Але на прибутковість торгівлі на фондовому ринку впливає і стратегія інвестора. Наприклад, можна вкладати тільки в активи з великим прогнозованим відсотком доходу — це агресивна (високоризикова стратегія). А можна вкладати лише у стабільні компанії, які роками регулярно виплачують дивіденди і стабільно зростають — це консервативна стратегія. Інвестор може зрівняти умови ризику, отримавши в інвестиційний пакет як високоприбуткові активи, так і стабільні цінні папери — це збалансована стратегія. Комбінувати можна як види цінних паперів у портфелі, так і їх ризикованість. але важливо розуміти, що грамотно розробити стратегію виходячи із суми інвестицій допоможе лише персональний фінансовий експерт брокерської компанії.

Для того, щоб почати торгувати цінними паперами на фондовому ринку, потрібно підписати договір з посередником, відкрити рахунок у цінних паперах, внести кошти. Середній доход, який озвучується на ринку брокерських компаній України — 22-29% річних за середньозваженою стратегії. Усереднений відсоток — 25%. Через рік на суму $100 можна отримати 624,75 грн. Податки 18%+1,5% військовий збір. За мінусом податків чистий прибуток складе 502,92 грн.

Облігації внутрішньої державної позики

За даними статистики, наші співгромадяни в 2018 році купили ОВДП на суму близько 6 млрд. гривень. Номінальна вартість облігації — 1000 грн., сукупний обсяг проданих цінних паперів — 600 тис.

 

Такий попит обґрунтовано низку переваг облігацій: гарантія забезпечення виплати доходів з цінних паперів державою, відсутність податку на дохід (18%), висока ставка купонного доходу (15% — для гривні, та 5% — для долара США), яка фіксується на строк 4-6 років, відсутність обмежень на мінімальний капітал входу, відсутність додаткових комісій і зборів при купівлі або дострокового продажу.

Наприклад, через компанію Фрідом Фінанс Україна державні ЦП папери можна придбати на суму від 1150 грн.

Так, на 100 доларів, можна отримати за 1 рік 367,5 грн. до вирахування військового збору в 1,5%, або 361,99 грн. чистого прибутку (усереднений показник прибутковості — 15%). Зрозуміло, сума в 100 доларів дасть не таку вагому прибуток, але при інвестиціях з кількома нулями більше і результат буде більш відчутним для вашого банківського рахунка і рівня життя.

Для цього потрібно укласти договір з брокером або інвестиційною компанією, відкрити рахунок у цінних паперах (наприклад, у Фрідом Фінанс Україна такий рахунок відкривається автоматично безкоштовно) та подати заявку на купівлю ОВДП. Варто звернути увагу, що до кінця календарного року Мінфін зазвичай підвищує відсоток купонного доходу порівняно з обліковою ставкою НБУ, що створює додаткові можливості для власників (наприклад, вигідно своєчасно продати).

Депозити застарівають

За даними того ж Індексу фінансової грамотності, лише 12% українців зберігають гроші на депозитних рахунках в банку. Недовіра до банківської системи і дві кризи за останні 15 років дали свої результати. Але відкриття депозитного рахунка як способу збереження заощаджень не можна не згадати.

Отже, якщо розглядати валютні вклади, то на сьогодні за даними МинфинМедиа, лише один банк допускає депозит на суму $100 — Банк СІЧ.

За умовами банку, розмістити 100$ можна терміном мінімум на 183 дня без можливості поповнення і під ставку 5% (4,5% при терміні до 1 року).

Через рік прибуток на таку суму складе 5 доларів, а після виплати податку на прибуток (18%) і військового збору (1,5%), 4 долара. За офіційним курсом НБУ на момент розрахунку (13 вересня) 24,83 грн. за 1 дол., це складе 99,94 грн.

Вклади в іноземній валюті прибутковіше, але так як сума розрахунку мінімальна, більше варіантів депозиту в іноземній валюті у нас немає. Зате ми можемо інвестувати в національній валюті.

Найбільш цікава ставка на момент розрахунку пропонується в Укрексімбанку — 15,8%. Курс обміну валют в банку — 24,50 грн., тобто сума вкладень — 2450 грн.

Прибуток через рік — 387,1 грн. до сплати податку на прибуток і військового збору (1,5%), після сплати — 311,62 грн. Зверніть увагу, що такий показник прибутковості можливий в ідеальній ситуації, коли ставка протягом терміну вкладу не змінюється. Але важливо пам’ятати, що банк завжди в договорі вказує, що залишає за собою право в односторонньому порядку змінювати умови вкладів.

Але якщо депозити практично не вигідні, куди вкладати вільний капітал? Цінні папери — сучасна альтернатива, яка успішно зарекомендувала себе.

Що вигідніше, а що надійніше?

Зрозуміло, сума $100 — лише умовна для оцінки реальних перспектив при вкладенні вашого капіталу. Але навіть такий невеликий бюджет можна перетворити в реальний капітал, якщо грамотно розпоряджатися сумою.

Так, торгівля акціями через брокера показує найбільший інтерес — від 6% до 700% (і це не межа). Важливо лише вибрати правильного партнера (а точніше, посередника), щоб грамотно розподілити ризики і зважити всі можливості.

Інвестування в облігації також показує високий результат, але на сьогодні приватні особи ще мало довіряють державі настільки, щоб вкласти свої кровні (і дарма).

Банки — звичний інструмент “заощадження” коштів. Але крім особистого рахунку і прибутку, що згладжує, хіба що, інфляцію, звичайний громадянин не зможе отримати гідної винагороди за те, що його гроші приносили мільйонні доходи банкірам. Так навіщо віддавати свої кошти для заробітку кому-то, якщо можна отримувати в середньому по 30% річних особисто?

Ефемерні $100 — сума незначна, а для деяких — побутова. Але якщо на прикладі $100 ми показали, скільки можна у відсотках заробити в рік, уявіть, який дохід можна отримати, якщо до цього умовного капіталу дописати ще кілька нулів?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code