Як бути, якщо ти трудоголік: шукаємо баланс між роботою і відпочинком

Як бути, якщо ти трудоголік: шукаємо баланс між роботою і відпочинком

Треба відзначити, що не завжди бажання присвячувати роботі максимум часу і доводити справи до кінця є симптомом трудоголізму. Проблеми починаються, коли людина перестає просто любити роботу і впадає від неї в емоційну залежність. Кар’єрний експерт Мелоді Уайлдінг дає поради, як відрізнити трудоголізм і боротися з ним.

Як зрозуміти, що ти трудоголік

Вперше поняття «трудоголізм» ввів Уейн Оутс приблизно півстоліття тому. Він визначив це як неконтрольовану потреба працювати без зупинки. Уайлдінг радить: щоб зрозуміти, чи актуальна для тебе ця проблема, потрібно задати собі наступні питання. Тобі подобається твоя робота? Або ж ти буквально одержимий нею? Яка мотивація рухає тобою при виконанні кар’єрних завдань?

Ти любиш свою роботу, якщо займаєшся нею захоплено, з задоволенням і старанністю. Але якщо не справляєшся зі всіма завданнями, або вони починають загрожувати твоєму здоров’ю – можеш легко зупинитися, перепочити, делегувати частину обов’язків.

Якщо ж думка про те, щоб розділити обов’язки, для тебе неприйнятна; всі завдання ти виконуєш з-за внутрішнього примусу, не можеш перестати працювати навіть при поганому самопочуттям; але ніяких позитивних емоцій робота не викликає – швидше за все, ти справжній трудоголік. Про це також можуть говорити нав’язливі думки про роботу у вільний час.

За словами психотерапевта Брайана Робінсона, одержимість роботою визначається не часом, витраченим на неї, а тим, як людина себе при цьому почуває.

Перед тобою симптоми трудоголізму, фізичні і психологічні:

 • ти змушуєш себе працювати;
 • виниш себе, якщо здається, що міг би зробити більше;
 • у будь-який час і при будь-яких умовах думаєш про кар’єру:
 • працюєш занадто багато, на знос, шкодячи здоров’ю;
 • не пам’ятаєш, коли останній раз був у відпустці;
 • відповідаєш відразу ж на будь-які повідомлення від колег, начальства і клієнтів, навіть у невизначену годину;
 • нікому не довіряєш свої обов’язки;
 • страждаєш від безсоння, довго засинаєш, бачиш кошмари;
 • ставиш роботу вище особистому житті;
 • став дратівливим і нервовим;
 • відчуваєш періодичні болі в спині, шиї або інших частинах тіла;
 • в тебе з’явилися проблеми з диханням або будь-які інші раптові хвороби.

Якщо у тебе є хоча б частину цих ознак, згодом це може вилитися у більш серйозні порушення здоров’я, аж до нервового зриву. Доведено, що трудоголіки частіше за інших стикаються з безсонням, зайвою вагою, головними болями. У них також частіше розвивається діабет і хвороби серцево-судинної системи. Особисте життя також страждає від одержимості роботою. Діти і дружини трудоголіків постійно страждають від того, що рідна людина не може бути присутнім в їх житті ні фізично, ні емоційно.

Пошук балансу

Мелоді Уайлдінг зазначає, що постійна зайнятість – це те, чого навколишній світ очікує від успішного в кар’єрі людини. Тому у багатьох складається стереотип, що необхідно бути трудоголіком. Позбутися від цієї установки дуже складно. Зміна роботи тут не допоможе. Важливо навчитися поєднувати роботу з відпочинком і особистим життям.

Почни з цих кроків:

Визнач причину залежності

Зрозумій, чому ти раптом став одержимий кар’єрою. Можливо, ти засиджуєшся в офісі, щоб уникнути сварок будинку? Чи не відчуваєш себе значимою, тому намагаєшся утвердитися за рахунок виконання різних завдань? Знайди, чого тобі не вистачає в житті, який пробіл намагаєшся заповнити роботою.

Визнай, чим доводиться жертвувати

Проаналізуй своє життя, щоб зрозуміти, що ти жертвуєш заради роботи. Які необхідні для щастя речі вона не дає тобі реалізувати. Поговори з друзями і близькими, погляд збоку може виявитися корисним.

Уяви свою кращу версію

Ця вправа допоможе визначити, чого тобі не вистачає для того, щоб зробити життя щасливішим, продуктивніше і краще. Візьми ручку і аркуш паперу, 15 хвилин записуй всі думки про те, як повинна виглядати твоя найкраща версія. Яким ти хочеш стати в майбутньому: як виглядати, почувати себе, працювати, відпочивати?

Не критикуй себе

Якщо ти не встиг закінчити все розпочате, це не означає, що ти жахливий співробітник, ледар і погана людина. Всім властиво іноді помилятися, і ти не робот, щоб завжди робити все бездоганно. Просто дозволь собі трохи свободи. Не критикуй себе, не звинувачуй, не змушуй. Стався до себе так, як поставився б до близькій людині в подібній ситуації – заспокой, підтримай.

Розмежуй час

У тебе повинні з’явитися суворі рамки роботи і відпочинку. Час, присвячений останньому, не повинно бути затьмарене думками про незроблених справах. Тому вчися відмовляти, брати на себе тільки те, що дійсно під силу. Обговори обов’язки з начальством, якщо здається, що перерабатываешь.

Склади розклад приємних справ

Невеликі приємні ритуали вранці, в обід і ввечері допоможуть знизити рівень стресу і відчувати більший контроль над часом. Знайди справи, що будуть радувати тебе, підвищувати продуктивність, допомагати розслабитися. Роби їх щодня в один і той же час.

Не давай стресу керувати тобою

Якщо складні емоції захоплюють контроль, спробуй впоратися з ними за допомогою наступного прийому. Запитай себе, що ти відчуваєш прямо зараз: голод, злість, самотність чи втома? Знаючи відповідь, тобі буде легше стримувати себе і приймати адекватні рішення.

Не соромся звертатися за допомогою

І, нарешті, якщо все перераховане вище не дає потрібного результату або ж тобі треба більше ресурсів для вирішення проблеми – не затягуй. Звернися до фахівця: психолога, психотерапевта, кар’єрному коучу.

Як відомо, нічого не відбувається відразу. Про це нагадує і Мелоді Уайлдінг. Вона каже, що спосіб життя і мислення трудоголіка формується роками. Змінити його швидко не вийде. Будь готовий до тривалої і копіткої роботи над собою, озбройся терпінням, мотивацією і не забувай: кар’єра – не єдиний можливий сенс життя. Поділися з нами, чи вдається тобі знаходити баланс між нею і всім іншим?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code