Як розшифрувати аналіз крові?

Як розшифрувати аналіз крові?

«Добре розпізнається, добре лікується», – говорили древні. Це вираз актуально і в наші дні. Дійсно, неможливо уявити успішне лікування без точного діагнозу. А розпізнати хворобу лікаря допомагають результати різних досліджень і в першу чергу – аналіз крові.

Немає жодного «куточка» тіла, куди б не проникала кров, невипадково її називають «рікою життя». І ця річка несе в собі всі дані про стан тіла. Ось тільки як їх розшифрувати?

Розповідає лікар загальної практики, викладач московського медучилища № 13, автор підручника «Здоровий спосіб життя» Володимир Яшин.

 

Підштовхувана серцевим насосом, кров біжить по розгалуженій мережі артерій і вен, розносячи в клітини кисень і поживні речовини. Виконуючи цю транспортну функцію, також переносить кров до органів виділення продукти життєдіяльності. Крім того, вона бере участь у регулюванні водно-сольового обміну і кислотно-лужної рівноваги, відіграє важливу роль у підтриманні постійної температури тіла. Нарешті, ще одна основна функція крові – захисна: її клітини знешкоджують потрапили в організм хвороботворні мікроорганізми.

Еритроцити: конструктор червоного кольору

Якщо взяти свіжу кров, помістити її в пробірку і дати відстоятися, то вона розділиться на два шари. Зверху виявиться шар прозорої жовтуватої рідини – плазми. А внизу буде осад з клітин крові або формених елементів. До них належать еритроцити, лейкоцити і тромбоцити. Їх показники головним чином і цікавлять лікаря загальний (клінічний) аналіз крові. Які ж нормальні значення формених елементів?

Почнемо з еритроцитів, які називають також червоними кров’яними тільцями. Вони складають основну масу крові і визначають її червоний колір. Ці клітини містять пігмент – гемоглобін, який здійснює перенесення кисню з легенів до органів і тканин, а вуглекислого газу назад до легким. У нормі у чоловіків рівень еритроцитів дорівнює 4,0-5,1 x 10 12 в літрі. А у жінок він нижчий і складає 3,7-4,7 x 10 12 в літрі. Зниження цього показника може бути наслідком крововтрати або анемії (недокрів’я), а підвищення спостерігається, зокрема, при захворюванні кісткового мозку і гострих отруєннях, коли з-за сильної блювоти і проносу відбувається втрата рідини в організмі.

Що стосується гемоглобіну, то нормальне значення показника у чоловіків одно 130-160 г/л (грамів у літрі). У жінок ці цифри нижче: 120-140 г/л. Зменшення рівня гемоглобіну буває, наприклад, при нестачі заліза, необхідного для будівництва цього пігменту. Це, зокрема, спостерігається у жінок в період вагітності, коли материнський організм постачає залізом плід, часом не залишаючи заліза для своїх потреб. Крім того, показник гемоглобіну знижується при кровотечі та анемії. Підвищення рівня гемоглобіну спостерігається при захворюванні кісткового мозку, зневодненні організму, під час перебування на великих висотах, наприклад у альпіністів.

Лейкоцити: на стражі порядку

Лейкоцити називають ще білими кров’яними тільцями. Вони захищають організм від потрапляють в кров чужорідних білків і мікробів. У чоловіків і у жінок їх норма однакова і становить 4,0-9,0 х 10 9 в літрі. Цей показник зменшується, зокрема, при деяких ендокринних захворюваннях, променевій хворобі. Крім того, він може знизитися в результаті прийому ліків, наприклад протизапальних. А підвищення числа лейкоцитів відбувається при інфекційних і алергічних захворюваннях, отруєннях. Лейкоцити розрізняються за структурою та призначенням. Серед них виділяють гранулоцити, лімфоцити, моноцити.

Гранулоцити – це лейкоцити, які містять гранули (зернисті лейкоцити). Вони складають близько 60% всіх лейкоцитів. Зміст їх підвищується при різних запаленнях в організмі, а зниження рівня зустрічається при апластичній анемії (ураженні кісткового мозку), системному червоному вовчаку (захворювання сполучної тканини) та інших недугах.

Лімфоцити – це вид лейкоцитів, які відповідають за вироблення імунітету і боротьбу з мікробами і вірусами. В нормі вміст їх у крові дорослої людини становить 25-30% всіх лейкоцитів. Збільшення їх числа зустрічається при деяких інфекційних захворюваннях (краснухи, грипі, вірусному гепатиті та інших), а також при захворюваннях крові. Серйозне зменшення числа лімфоцитів спостерігається при важких хронічних захворюваннях, Снід, ниркової недостатності.

Моноцити – це недостатньо зрілі клітини, які складають в нормі 1-8% всіх лейкоцитів. Число їх збільшується при деяких інфекційних захворюваннях (малярія, сифіліс, бруцельоз). Зменшується рівень моноцитів при апластичній анемії, оперативних втручаннях, шокових станах.

Процентний вміст окремих видів лейкоцитів в крові називається лейкоцитарною формулою. Вона розраховується на 100 лейкоцитів і сприяє постановці точного діагнозу.

Тромбоцити: будівельна бригада

Наступна група формених елементів – тромбоцити. Це так звані кров’яні пластинки, відповідальних за згортання крові. Не секрет, що при ушкодженні кровоносної судини з нього починає витікати кров.

Щоб уникнути крововтрати, організм включає захисний механізм – освіта кровоносної згустку, який зупиняє кровотечу. Тромбоцити спрямовуються до розриву судини і приклеюються до його стінок і один до одного.

При цьому вони активують білок плазми – фібриноген. Він утворює нерозчинні у воді нитки з білка фібрину, які обплутують клітини крові в місці ушкодження судини, і виходить згусток.

У нормі кількість тромбоцитів у чоловіків і у жінок однаково і складає 180-320 x 10 9 в літрі. Недолік кров’яних платівок може бути викликаний порушенням згортання крові при гемофілії і спостерігається також при деяких онкологічних та вірусних захворюваннях.

Підвищується рівень тромбоцитів при деяких хворобах крові, після хірургічних операцій, наприклад в результаті видалення селезінки.

Клітинна швидкість

Абревіатура ШОЕ, напевно, знайома всім. Розшифровується вона як «швидкість осідання еритроцитів». Нормальне значення ШОЕ у чоловіків 2-10 мм/год (міліметрів на годину), у жінок – 3-15 мм/год, Швидкість осідання еритроцитів сповільнюється при вірусних гепатитах, проносах, зменшення м’язової маси в результаті голодування. А ось прискорення ШОЕ свідчить про наявність запальних процесів. Воно також спостерігається при захворюваннях нирок, алергічних станах, травмах.

Криваві дані

Кров складає приблизно 1/14 частина ваги людського тіла. У чоловіків в організмі близько 5 л крові, у жінок трохи менше. Клітини крові постійно відмирають і замінюються новими. У дорослої людини щогодини відмирає мільярд еритроцитів, 5 мільярдів лейкоцитів і 2 мільярди тромбоцитів. На зміну їм приходять нові клітини, що виробляються в кістковому мозку і селезінці. За добу повністю замінюється приблизно 25 г крові.

За середню людське життя (70 років) кістковий мозок виробляє 650 кг еритроцитів і тонну лейкоцитів.

Цікаво!

Якщо ми знаходимося в спокої, то чверть загального об’єму крові знаходиться в наших м’язах. Інша чверть – у нирках, 15% – у судинах стінок кишечника, 10% – в печінці, 13% – у судинах легенів та інших органів і тільки 8% – у мозку (навіть якщо в цей момент дуже посилено думати).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code