Йога для тіла і душі

Йога для тіла і душі

В останні десятиліття йога стрімко набирає популярність у всьому світі. Мета йоги – навчити людину керувати своєю психікою і тілом.

Здається, що інтерес до йоги в нашій країні росте як на дріжджах. І все ж рівень її популярності у нас поки ще далекий від рівня, якого вона вже давно досягла в США і Західній Європі.

Етимологію самого слова «йога» пов’язують з санскритським коренем «yui». Значень у нього багато, близько двадцяти: «об’єднувати», «зв’язувати», «з’єднувати», «приборкати». Душа (Атман) і Всесвіт (Брахман) — ось дві складові, які необхідно пов’язати воєдино, на думку йогінів. Вперше слово «йога» зустрічається в «Рігведі» — найдавнішому зі збережених пам’яток індійської літератури.

Так що ж таке йога?

У широкому сенсі це духовні і фізичні практики, що розробляються в різних напрямах індуїзму і буддизму, мета яких навчити людину керувати своєю психікою і тілом, щоб допомогти йому досягти піднесеного духовного стану. У вузькому значенні йога — це одна з шести ортодоксальних шкіл філософії індуїзму. Йога складається з восьми основних ступенів. «Яма» — приборкання тілесних бажань; «ніяма» — виховання прагнення до пізнання і духовного вдосконалення; «асана» — дисципліна тіла; «пранаяма — контроль над диханням; «пратьяхара» — ізоляція почуттів; «дхарана» — увага; «дх’яна» — роздум; і «самадхі» — зосередженість.

Довгий час йога була популярна тільки в Індії та деяких інших країнах Азії. У XIX столітті завдяки індійському громадському діячеві і гуманісту Свамі Вивекананде йогою зацікавилися в Америці. Він відвідував США, Великобританію і Японію з лекціями про йогу. Незабаром цим вченням зацікавилися в країнах Європи, а на початку XX століття і в Росії.

У нашій країні до йоги довгий час ставилися з недовірою. Більш того, в 1974 році Спорткомітет прийняв спеціальну постанову, що забороняє заняття йогою. Дозволена вона була лише в 1989-му, коли за запрошенням різних відомств і незалежно один від одного Москву відвідали троє уродженців Індії, які відіграли важливу роль у розвитку йоги в світі, і в нашій країні зокрема. Це були Шрі Матаджі Нирмала Деві, гуру Бхаджан і гуру Айенгар. З числа російських ентузіастів вони вибрали собі учнів, деякі з яких зайнялися популяризацією цієї східної практики в нашій країні.

Сьогодні відзначається кількісний і якісний зростання практикуючих йогу. Що стосується кількості, то перший серйозний стрибок стався на початку 1990-х, другий — з 2008 року, що було пов’язано, ймовірно, з початком фінансовою кризою. Якісний же зростання виражається в тому, що люди, які зацікавилися заняттями йогою у фітнес-клубах, поступово стали відвідувати спеціалізовані центри. На сьогодні існують тисячі шкіл, в яких викладають йогу різних напрямків: карма-йога, джнана-йога, бхакти-йога, хатха-йога, раджа-йога, агні-йога, крійя-йога, мантра-йога, лайя-йога, тантра-йога. Варто, однак, мати на увазі, що, як і у всьому світі, в Росії спостерігається засилля йоги, фітнесу — і з йогою як духовною практикою це має досить мало спільного, йога-фітнес спрямований виключно на роботу з тілом. Інтерес до такої йоги — версії light — дійсно великий.

Для тіла і душі

У зв’язку з тим, що в останні десятиліття йога стрімко набирає популярність у всьому світі, звернули свою увагу на неї і вчені. Вони намагаються знайти наукове обґрунтування користі йоги для фізичного і психологічного здоров’я.

Щоб визначити, яким чином медитація впливає на мозок людини, так і чи впливає взагалі, група нейробіологів Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (UCLA) обстежила 44 людини. Половина з них практикувала медитацію від п’яти до сорока шести років, в середньому 24 роки. Серед інших технік використовувалися дзадзен, шаматха і випашьяна. Щоденні медитації займали у них від 10 хвилин до 1,5 години. Решта 22 учасника дослідження склали контрольну групу, вони не практикували медитацію.

Вчені стежили за змінами стану мозку учасників за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ). Було встановлено, що певні структури в голові досвідчених медитують дуже відрізнялися від таких у інших: зокрема, дослідники виявили, що у людей, що практикують медитацію, більший обсяг гіпокампа, ділянок очноямково-лобової кори, таламуса і нижньої скроневої звивини. Як відомо, ці відділи відповідають за емоційний стан людини і його здатність контролювати відповідні реакції.

Ейлін Людерс (Eileen Luders), під керівництвом якого і проходило дослідження, в інтерв’ю газеті «Telegraph» підкреслила, що спостережувані зміни в головному мозку медитують можуть стати науковим обґрунтуванням їх здатності налаштуватися на позитивну хвилю. «Відмінності в анатомії мозку можуть дати нам ключ до розгадки цих виняткових здібностей медитують», — додала вона. В майбутньому фахівцям належить визначити, як впливає медитація на організм людини на клітинному рівні — дізнатися, приміром, чи відбуваються у медитують зміни в кількості і розмірах нейронів, чи, може, справа в якості зв’язків між ними.

Група вчених з медичного факультету Бостонського університету (Boston University School of Medicine) і психіатричної лікарні Макліна (McLean Hospital), що проводили дослідження під керівництвом Кріса Стритера (Chris Streeter), виявили, що всього три заняття йогою в тиждень можуть допомогти людині боротися з депресією. Протягом дванадцяти тижнів вони спостерігали дві групи людей, одна з яких три години на тиждень займалася ходьбою, а інша — йогою. До і після досліджень випробуваним зробили магнітно-резонансну томографію. Аналізи показали, що у тих, хто займався йогою, був відзначений більш високий рівень амінокислоти (ГАМК) — це найважливіший нейромедіатор центральної нервової системи людини, він необхідний для нормальної роботи мозку. Гамма-аміномасляна кислота знімає збудження і надає заспокійливу дію, низький рівень ГАМК зазвичай спостерігається при депресії.

Дослідники з університету орегона (Oregon Health & Science University) під керівництвом Джеймса Карсона (James Carson) вивчали, можуть заняття йогою допомогти позбавитися від м’язових болів, точніше болів, викликаних фибромиалгией. Це захворювання дає про себе знати хронічної нейропатіческой болю, що розповсюджується по всьому тілу.

Оскільки серед пацієнтів з фибромиалгическими болями 80-90% складають жінки, вчені вирішили включити в дослідження тільки їх. 25 учасниць брали участь у спеціально розробленою програмою Yoga of Awareness, решта 28 — отримали стандартне лікування. «Незважаючи на те, що йога практикується тисячоліттями, тільки зараз дослідники взялися продемонструвати, як вона впливає на людей, які страждають хронічними болями», — говорить доктор Карсон. Після того, як курс лікування завершився, обидві групи пацієнток були ретельно обстежені: результати «йогинь» виявилися набагато краще.

Учені Монреальського університету (Université de Montréal) прийшли до подібних висновків: у статті, опублікованій в Журналі американської психологічної асоціації (American Psychological Association journal), вони стверджують, що регулярні заняття йогою стимулюють роботу центральної області мозку, яка контролює реакцію на больові відчуття. Канадські дослідники рекомендують заняття йогою тим пацієнтам, які страждають від неврологічних розладів.

Заняття йогою, як з’ясувалося, корисні і для підлітків з порушеннями харчової поведінки. Такі результати дослідження, яке проводилося під керівництвом Рейну Кері (T. Rain Carei) з дитячої лікарні Сіетла (Seattle children’s Hospital).

Результати були опубліковані в журналі Journal of Adolescent Health. У дослідженні брали участь 50 дівчат і четверо хлопців у віці від 11 до 16 років. 55% учасників страждали від анорексії, у 17% спостерігалася булімія, в інших — інші порушення харчової поведінки. Групу поділили на дві частини, протягом восьми тижнів одна половина проходив звичайний курс лікування, курс лікування другої групи включили також щотижневі двогодинні заняття йогою. Деякі з учасників зізналися, що єдиний час, коли вони взагалі не думають про власній вазі, — це час занять йогою.

Після того, як було проведено контрольне дослідження через місяць після завершення курсу лікування, з’ясувалося, що та група, яка займалася без йоги, повернулася до колишніх своїми показниками — тим, що були до початку лікування. Однак цього не сталося з учасниками групи, яким прописали також заняття йогою.

Дослідники з Гэмптонского університету (Hampton University), штат Віргінія, під керівництвом Ананда Шетті (Anand B. Shetty) прийшли до висновку, що заняття йогою і дихальною гімнастикою корисні підліткам із зайвою вагою. Шістдесят старшокласників розділили на дві групи. Одна чотири рази на тиждень по 40 хвилин займалася різновидом йоги пранаямой, інші — вели звичний спосіб життя. Індекс маси тіла (ІМТ) першої групи в середньому зменшився з 22,8 до 21,5 (на 5,7%), а в контрольній групі збільшився з 22,3 до 22,4. «Заняття пранаямой впливають на кровопостачання головного мозку і обмін речовин», — говорить автор дослідження. Зниження ваги він пов’язує з двома факторами: самими вправами та зменшенням розмірів шлунка внаслідок практики пранаями. Ананд Шетті запропонував включити йогу в шкільну програму фізичного виховання підлітків.

Те, що зараз з’ясовують вчені, використовуючи наукові методи, індійським йогам було відомо тисячоліття. Думається, що ці численні дослідження залучать нових «адептів» до древньої східної практиці — нехай і в спрощеному вигляді.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code