Зуби – це наше все!

Зуби – це наше все!

Знаєте одну з улюблених стоматологічних жартів: добре сміється той, у кого гарні зуби. А той, хто сміється останнім, зазвичай позбавлений передніх зубів… Не дуже-то і смішно, правда? Щоб посміхатися якомога довше, бажано пестити і плекати свої зубки, не вірячи «зубосшибательным» міфам і вчасно реагуючи на сигнали, які подають «32 вірних служителя травлення».

Звідки дровишки»?

Від чого залежить стан зубів — харчування, спадковості, шкідливих звичок? Деякі дослідники вважають, що від їжі, самопочуття і укладу життя матері під час вагітності (закладка зубів відбувається вже у п’ятитижневого ембріона), води, яку вона пила. Більш того, деякі експерти вважають, що руйнує зуби звичка погано відгукуватися про людей, про себе та своєї долі. Оскаржувати ці причини або їм вірити — справа ваша. Головне вчасно реагувати на сигнали, які подають наші зубки:

– світлі або темні плями на зубі;

– кровоточивість при чищенні (або якщо сліди крові залишаються на твердій їжі при відкушуванні)— перший ознака пародонтозу;

– миттєва реакція зуба на холодну і гарячу їжу, потік холодного повітря.

І якщо на плями і біль ми реагуємо і наважуємося на похід до лікаря, то кровоточивість намагаємося виправдати що завгодно, крім виниклої проблеми. А потім з-за цього «маленького запалення ясен» розвиваються зміни в кістці, яка утримує зуб. І тільки тоді хворі б’ють на сполох.

Вершина айсберга

До речі, зуби передають «шифровку» від внутрішніх органів. Виявляється, зуби реагують на внутрішні неполадки в організмі, причому дуже конкретно. Проаналізувавши стан зубів і наявні у людини захворювання, вчені прийшли до висновку, що кожен хворий зуб безпосередньо пов’язаний з хворобою якогось із внутрішніх органів. Причому кожному окремо взятому зубу відводиться своя роль «індикатора»:

– печінка проектується на рівні нижніх іклів;

– про стан підшлункової залози можна судити по малих кутніх зубів;

– про захворюваннях суглобів ніг — по передніх зубах верхньої і нижньої щелепи;

– про те, що відбувається в шлунку або кишечнику, можна судити не тільки по зубах, але і станом ясен (у які страждають на виразку шлунка або дванадцятипалої кишки в більшості випадків розвивається пародонтоз).

Крім того, при виразці шлунка на зубах обов’язково з’являється рясне відкладення каменю. Отже, відкривши рот перед дзеркалом, ви можете отримати вичерпну інформацію про те, що відбувається усередині вашого організму.

Хто винен і що робити?

Якщо зуб болить, пізно шукати винуватців — потрібно йти до лікаря. А щоб зуби не боліли, дотримуйтесь банальним і які загрузли в зубах — даруйте за каламбур — правилами:

– чистити зуби двічі на день — вранці і ввечері, витрачаючи на сеанс чистоти не менше 3 хвилин;

– правильно очищаючи зуби щіткою: у напрямку від ясен до зубів»;

– використовувати flos — спеціальну зубну нитку (продається в будь-якій аптеці);

– обполіскувати рот після кожного прийому їжі.

Справа не тільки в догляді за порожниною рота й у якості пломбувальних матеріалів: — «не можна морі карієсу вичерпати чайною ложкою пломб». Важливо звільнити меню від легкозасвоюваних вуглеводів — цукрів. Наприклад, середній рівень споживання цукру в Західній Європі становить 2-3 кг в рік на душу населення, а в Україні — 50 кг на кожного жителя. А цукор і продукти, які його містять, — це один з головних факторів ризику розвитку карієсу.

Швидка допомога

Болить зуб, а на вулиці ніч або вихідний, і до лікаря вийде тільки в понеділок — як бути?

Насамперед, почистіть зуб і більше не їжте — залишки їжі можуть викликати нову біль.

Прополощіть рот теплою содовим розчином, можна капнути в нього трохи йоду для знезараження (деякі лікарі рекомендують намалювати йодну сіточку на щоці, на місці сильного зубного болю).

Прийміть аспірин, анальгін, аспірин або будь-яке інше знеболювальне, щоб заспокоїти зубний біль (прикладати до зуба аспірин не можна — можна викликати опік слизової).

Допоможуть народні засоби. Наприклад, відвар шавлії (заваріть міцний відвар цієї трави, і, поки він ще гарячий, наберіть у рот, держіть з того боку, де боляче).

Якщо є сало, відріжте тонкий шматок і покласти між хворим зубом і щокою. Замість сала можна використовувати лист кінського щавлю або валеріани або просто пожувати їх.

Поріжте часник, загорніть в марлю або хустку і покладіть на зап’ясті тієї руки, з якої сторони болить зуб, міцно прив’яжіть пов’язку.

Якщо під руками зовсім нічого немає, міцно натисніть пальцем на впадинку між носом і губами — це акупунктурна точка, яка допоможе зняти зубний біль. Чи варто говорити, що при зубному болю згортають рюкзак і повертаються додому, щоб якомога швидше відвідати лікаря.

А далі?

Якщо у вас карієс, то біль буде повертатися час від часу, її провокують жування, холодна і гаряча вода. Якщо причина болю — запалена пульпа, то зуб буде боліти цілодобово, як тільки перестане діяти знеболювальне. Їсте ви, працює або спите, біль весь час буде вас переслідувати, та ще й віддавати в вухо і скроня. Коли причиною зубного болю є пародонтит, десна опухає, а зуб розхитується, варто прийняти ліки від зубного болю, і вам здасться, що в роті повний порядок, але насправді в зубі відмирають нерви, накопичується гній, можуть виникнути ускладнення. І так до тих пір, поки не зверніться до стоматолога.

У пошуках ідеалу

Цікаво, що іноді проблема з зубами не вирішується через те, що не склалися стосунки зі стоматологом. Цю позицію можна зрозуміти, але не прийняти. Адже навколо безліч клінік, де вам нададуть професійну допомогу. Досить розпитати знайомих або прочитати відгуки в Інтернеті. При цьому допомагають зробити правильний висновок і деякі розпізнавальні знаки:

– у доктора ведеться запис;

– є медсестра-асистент;

– доктор спочатку проводить консультацію, детально пояснює, яка проблема має місце і разом з пацієнтом вибирає тактику лікування.

Вдалого вам вибору, та все ж краще… щоб вам доводилося робити як можна рідше.

Консультант — Олена Савченко, лікар-стоматолог

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Почему металлопластиковые окна такие популярные

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Маніпуляції: 11 найбільш відомих тактик і як їм протистояти

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Корисні властивості бананів і що про них ще потрібно знати

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

Топ-10 найбажаніших жінок у світі

No Comment

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code